Кримінологія

22.10. Поняття і загальна характеристика синдрому набутого імунодефіциту (СНІДу)

СНІД викликається специфічним вірусом, який, потрапляючи в кров, уражує лімфоцити, що є важливою ланкою захисної (імунної) системи організму. Захворювання протікає повільно. Заражена людина може ходити з інфекцією до 5 років. Усе залежить від стану організму людини. На початковій стадії можуть збільшуватися лімфатичні вузли, згодом підвищується температура, відбувається розлад кишечника, схуднення, стає інтенсивнішою пітливість. Завершальний етап хвороби характеризується запаленням легенів і саркомою.

На сьогодні у світі не знайдено ефективних медпрепаратів з лікування цієї хвороби, тому СНІД називають чумою XXI ст. Смертність серед хворих на СНІД нині становить 50 % .

У результаті вивчення кількох тисяч хворих установлено, що вірус СНІДу передається:

а) під час статевих контактів з хворою або зараженою вірусом особою, найчастіше за статевих збочень, коли вірус проникає в кров через тріщини в слизистій прямій кишці (гомосексуалізм);

б) під час використання для ін’єкцій нестерильних шприців, найчастіше серед наркоманів і, як це не прикро, в медичних установах;

в) під час безладних статевих зв’язків із багатьма партнерами;

г) під час ритуальних процедур (наприклад, кровного братання);

д) під час переливання крові від зараженої людини за пересадки органів;

є) від вагітних жінок, хворих на СНІД, новонародженим дітям.

Аналіз хворих на СНІД показав, що серед них основну частку становлять особи, які належать до так званих груп ризику (78 % — чоловіки-гомосексуалісти, а також особи, які ведуть безладне статеве життя, 15 % — наркомани, новонароджені діти, а також 1 % — люди, які захворіли під час переливання крові).

Досить показова вікова характеристика хворих на СНІД: 2 % — діти до 5 років, 1 — від 10 до 20 років, 20 — від 20 до 30, 43 — від ЗО до 39, 25 — від 40 до 49, 7 % — від 50 до 59 років. На старший вік припадає лише 2 %.