Кримінологія

7.4. Запобігання віктимізації

У той час, як заходи безпеки (зміцнення вікон і дверей, установлення телекамер і т. ін.) дають невисокий ефект при квартирних крадіжках зі зломом, у деяких житлових кварталах Сіетла і Торонто організовані заходи щодо забезпечення безпеки житла, які включають спостереження за окремими будинками і житловими комплексами за участю мешканців.

Оскільки квартирні крадії намагаються уникати зустрічей з мешканцями, найбільш дієвою мірою проти квартирних крадіжок є створення видимості присутності мешканців у будинку (наприклад, установлення автоматичних перемикачів світла).

Фізичний опір під час пограбування квартири може привести до припинення злочину, що, однак, збільшує ймовірність заподіяння жертві тілесних ушкоджень. Для відповіді на питання, чи здатна жертва в подібній ситуації захищатися, поки ніяких рецептів не знайдено. Якою має бути реакція жертви в ситуації конкретного злочину, залежить від особи злочинця, особливо від його кримінальної енергії, а також від особи жертви і її бажання чинити опір. Крім того, тут діють численні чинники зовнішнього порядку, що визначають конкретну кримінальну ситуацію, наприклад, велику роль відіграє можливість швидкого одержання допомоги. Іноді один небоязкий опір зловмиснику дає позитивні результати. Драматизація жертвою свого становища, навпаки, виявляється настільки шкідливою, як і боягузливо пасивна позиція. Будь-яка надмірно виражена реакція завжди не приносить результату. Правильна оцінка кримінальної енергії злочинця і спокійна, холоднокровна та твереза поведінка підданої нападу особи є вирішальною передумовою успішного запобігання злочину. Насамперед важливо, щоб така особа не розглядала себе як жертву, а спробувала вступити зі зловмисником у діалог. Щодо цього є маса прикладів.

Таким чином, якщо потенційна жертва у віктимогенній обстановці не піддається відразу віктимізації, не визначає себе як жертву, а залишається особистістю і доводить злочинцю, що є суб’єктом, а не об’єктом в цій ситуації, то нерідко їй вдається уникнути віктимізації. Але тут все залежить від кримінальної енергії людини, яка наважилася на злочин (щодо окремих рекомендацій зі зниження можливої ймовірності стати жертвою агресивних злочинів див. дод. 7.1—7.3 у кінці розділу).