Кібербезпека банківських та комерційних структур

3. Злочини у сфері використання електронно-обчислювальних машин (комп’ютерів), систем та комп’ютерних мереж

Кримінально-процесуальним кодексом України передбачені покарання:

Стаття 361. Незаконне втручання в роботу електронно-обчислювальних машин (комп´ютерів), систем та комп´ютерних мереж

1. Незаконне втручання в роботу автоматизованих електронно- обчислювальних машин їх, систем чи комп´ютерних мереж що призвело до перекручення чи знищення комп´ютерної інформації або носіїв такої інформації, а також розповсюдження комп´ютерного вірусу шляхом застосування програмних і технічних засобів призначених для незаконного проникнення в ці машини, системи чи комп´ютерні мережі і здатних спричинити перекручення або знищення комп´ютерної інформації чи носіїв такої інформації, - караються штрафом до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на термін до двох років або обмеженням волі на тій самий термін.

2. Ті самі дії, якщо заподіяли істотну шкоду або вчинені повторно чи за попередньою змовою групою осіб, - караються обмеженням волі на термін до п´яти років або позбавленням волі на термін від трьох до п´яти років.

Стаття 362. Викрадення, привласнення, вимагання комп´ютерної інформації або заволодіння нею шляхом шахрайства чи зловживання службовим становищем

1. Викрадення, привласнення, вимагання комп´ютерної інформації або за- володіння нею шляхом шахрайства чи зловживання службовою персоною своїм службовим становищем - караються штрафом від п´ятдесяти до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на термін до двох років.

2. Ті самі дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, - караються штрафом від ста до чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на термін до трьох років, або позбавленням волі на тій самий термін.

3. Дії, передбачені частинами першою або іншою цієї статті якщо заподіяли істотну шкоду, - караються позбавленням волі на термін від двох до п´яти років.

Стаття 363. Порушення правив експлуатації автоматизованих електронно-обчислювальних систем

1. Порушення правив експлуатації в автоматизованих електронно- обчислювальних машин їх систем чи комп´ютерних систем персоною, яка відповідає за їх, експлуатацію, якщо це спричинило викрадення, перекручення чи знищення комп´ютерної інформації, засобів її захисту, або незаконне копіювання комп´ютерної інформації, або істотне порушення роботи таких машин їх систем чи комп´ютерних мереж, - карається штрафом до п´ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на термін до п´яти років, або виправними роботами на термін до двох років.

2. Ті саме діяння, якщо воно заподіяло істотну шкоду, - карається штрафом до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на термін до двох років, або обмеженням волі на термін до п´яти років, із позбавленням обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на термін до трьох років або без такого.

Стаття 176. Порушення авторського права і суміжних прав

1. Незаконне відтворення, розповсюдження творів науки літератури, мистецтва, комп´ютерних програм і баз даних, а так саме незаконне відтворення, розповсюдження виконань, фонограм і програм мовлення їх незаконне тиражування та розповсюдження на аудіо- та відеокасетах, дискетах інших носіях інформації, а також інше використання чужих творів, комп´ютерних програм і баз даних об´єктів суміжних має рацію без дозволу осіб, які мають авторське право або суміжні, якщо ці дії завдали матеріальної шкоди у великому розмірі, - караються штрафом від ста до чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на термін до двох років, з конфіскацією всіх примірників творів, матеріальних носіїв комп´ютерних програм, баз даних, виконань, фонограм програм мовлення та обладнання і матеріалів, призначених для їх виготовлення й відтворення.

2. Ті самі дії, якщо вчинені повторно або завдали матеріальної шкоди в особливо великому розмірі, - караються штрафом від двохсот до восьмисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на термін до двох років, або позбавленням волі на тій самий термін, із конфіскацією всіх примірників, матеріальних носіїв комп´ютерних програм, баз даних, виконань, фонограм, програм мовлення, аудіо- та відеокасет, дискет інших носіїв інформації та обладнання і матеріалів, призначених для їх виготовлення й відтворення.

3. Дії, передбачені частинами першою або іншою цієї статті учинені службовою персоною з використанням службового становища щодо підлеглої особини, - громадян.

Стаття 200. Незаконні дії з документами на переказ платіжними картками та іншими засобами доступу до банківських рахунків обладнанням для їх виготовлення

1. Підробка документів на переказ, платіжних карток чи інших засобів доступу до банківських рахунків, а так саме придбання зберігання, перевезення, пересилання з метою збуту підроблених документів на переказ чи платіжних карток або їх використання чи збут - карається штрафом від п´ятисот до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням волі на термін до трьох років.

2. Ті самі дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, - караються позбавленням волі на термін від двох до п´яти років.

Прімітка. Під документами на переказ слід розуміти документ у паперовому або електронному виді, що використовується банками чи їх, клієнтами для передачі доручень або інформації на переказ грошових коштів між суб´єктами переказу грошових коштів (розрахункові документи, документи на переказ готівкових коштів, а також ті, що використовуються при проведенні міжбанківського переказу та платіжного повідомлення інші).