Кримінальне право України (Загальна частина)

§ 2. Види покарань, які застосовуються до неповнолітніх, і особливості їх призначення

Відповідно до ч. 1 ст. 98 КК України до неповнолітніх можуть бути застосовані такі основні види покарання: штраф; громадські роботи; виправні роботи; арешт; позбавлення волі.

На підставі ч. 2 ст. 98 КК України до неповнолітнього можуть бути застосовані і додаткові покарання у виді штрафу та позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю.

Відповідно до ч. 1 ст. 99 КК України штраф застосовується лише до неповнолітніх, що мають самостійний дохід, власні кошти або майно, на яке може бути звернене стягнення.

Громадські та виправні роботи відповідно до ст. 100 КК України можуть бути призначені тільки неповнолітнім від 16 до 18 років.

Громадські роботи можуть бути призначені на строк від тридцяти до ста двадцяти годин і тривалість їх не може перевищувати двох годин на день.

Виправні роботи встановлені строком від двох місяців до одного року з відрахуванням в прибуток держави від п’яти до десяти відсотків.

Відповідно до ст. 101 КК України арешт полягає у триманні неповнолітнього, який на момент постановлення вироку досяг шістнадцяти років, в умовах ізоляції в спеціально пристосованих установах на строк від п’ятнадцяти до сорока п’яти діб.

Позбавлення волі відповідно до ч. 2 ст. 102 КК України не може бути призначено неповнолітньому, який вперше вчинив злочин невеликої тяжкості.

Покарання у виді позбавлення волі неповнолітнім не може бути призначене на строк більше 10 років, а за особливо тяжкий злочин, поєднаний з умисним позбавленням життя людини, - на строк до п’ятнадцяти років.