Кримінальне право України (Загальна частина)
§2. Звільнення від кримінальної відповідальності у зв’язку з дійовим каяттям
Відповідно до ст. 45 КК України особа може бути звільнена від кримінальної відповідальності у зв’язку з дійовим каяттям за наявності певних умов:
1. Вчинення злочину вперше.
До осіб, які вчинили злочин вперше, можуть бути віднесені громадяни:
а) відносно яких не порушено кримінальної справи;
б) відсутність у особи погашеної або не знятої судимості за раніше вчинений злочин;
в) хто раніше хоча і вчинив кримінально каране діяння, проте у встановленому законом порядку був звільнений від кримінальної відповідальності.
2. Вчинення злочину невеликої або необережний злочин середньої тяжкості.
3. Необхідно дійове каяття особи, яке характеризується трьома ознаками, а саме: а) щирим покаянням; б) активним сприянням розкриттю злочину; в) повним відшкодуванням завданих збитків або усунення заподіяної шкоди.
Щире покаяння означає, що особа усвідомлює і визнає свою провину за всіма пунктами висунутого проти неї звинувачення, дає правдиві свідчення, щиро жалкує про вчинене, осуджує свою поведінку.
Активне сприяння розкриттю злочину — це дії винної особи, спрямовані на те, щоб надати допомогу правоохоронним органам у встановленні істини у справі, з’ясуванні тих фактичних обставин, які мають істотне значення для розкриття злочину, викритті співучасників та затриманні їх.
Відшкодування завданих збитків та усунення заподіяної шкоди — це дії, які фактично усувають негативні наслідки вчиненого злочину. Закон прямо вказує на те, що звільнення від кримінальної відповідальності у зв’язку з дійовим каяттям можливе тільки у разі реального відшкодування у повному обсязі заподіяної злочином шкоди (повернення майна, надання потерпілому рівноцінного майна, компенсацію у грошовій формі його вартості, надання допомоги у лікуванні потерпілої особи, у тому числі оплату його вартості).
Відсутність хоча б однієї з цих ознак виключає підставу звільнення від кримінальної відповідальності за ст. 45 КК України.