Кримінальне право України (Загальна частина)
§8. Діяння, пов’язане з ризиком
Ст. 42 КК України регулює питання кримінальної відповідальності за діяння, пов’язані з ризиком, що потягли наслідки, характерні для конкретних злочинів.
Не є злочином діяння (дія чи бездіяльність), яке заподіяло шкоду правоохоронюваним інтересам, якщо це діяння було вчинено в умовах виправданого ризику для досягнення значної суспільно корисної мети (ч. 1 ст. 42 КК України).
Ризик визнається виправданим, якщо мету, що була поставлена, не можна було досягти в даній обстановці дією (бездіяльністю), не поєднаною з ризиком, і особа, яка допустила ризик, обґрунтовано розраховувала на те, що вжиті нею заходи є достатніми для відвернення шкоди правоохоронюваним інтересам (ч. 2 ст. 42 КК України).
Ознаки виправданого ризику:
1) наявність об’єктивної ситуації, що свідчить про необхідність досягнення значної суспільно корисної мети;
2) неможливість досягнення цієї мети неризикованим діянням;
3) прийняття особою запобіжних заходів для відвернення шкоди правоохоронюваним інтересам.
Об’єктивна ситуація, що викликає необхідність досягнення значної суспільно корисної мети, в одних випадках може полягати в наявності небезпеки (наприклад, загроза життю хворого у лікарському ризику; небезпека захоплення території супротивником у військовому ризику тощо), а в інших — в необхідності одержання нових знань (у дослідницькому ризику) або недопущенні великих збитків чи одержанні значної вигоди (у господарському ризику) тощо.
Ознаками діяння, пов’язаного з ризиком, визнаються:
1) його мета;
2) об’єкт заподіяння шкоди;
3) характер діяння;
4) його своєчасність;
5) межі заподіяння шкоди.
Виправданість ризику передбачає:
1) прагнення досягти значної суспільно корисної мети (розробка й виготовлення нових ліків тощо);
2) неможливість досягти поставленої мети шляхом, не поєднаним із ризиком;
3) особа, яка допустила ризик, вжила заходи, достатні для відвернення шкоди.
Ризик не визнається виправданим, якщо він завідомо створював загрозу для життя інших людей або загрозу екологічної катастрофи чи інших надзвичайних подій (ч. 3 ст. 42 КК України).