Кримінальне право України (Загальна частина)
§ 4. Сукупність злочинів
Сукупністю злочинів відповідно до ч. 1 ст.33 КК України визнається вчинення особою двох або більше злочинів, передбачених різними статтями або різними частинами однієї статті Особливої частини КК, за жоден з яких її не було засуджено. При цьому не враховуються злочини, за які особу було звільнено від кримінальної відповідальності за підставами, встановленими законом.
Ознаки сукупності злочинів:
- особою вчинено два або більше злочини;
- кожен з яких кваліфікується за різними статтями або різними частинами однієї статті Особливої частини КК;
- за жоден з них особа не була засуджена, тобто всі вони вчинені до винесення вироку хоча б за один з них.
Види сукупності злочинів: сукупність ідеальна сукупність реальна
Ідеальна сукупність виникає, коли особа одним діянням вчиняє одночасно два або більше злочинів. (Наприклад, умисне вбивство особи, шляхом підпалу будинку, де знаходився потерпілий, або службова особа, яка одержала як хабар наркотичні засоби, однією дією вчиняє злочин, передбачений ст. 368 КК України, та злочин, передбачений ст.308 КК України). Ознаками ідеальної сукупності є вчинення злочину:
а) одним діянням;
б) в одному місці;
в) одночасно;
г) наявність всіх необхідних ознак, передбачених двома чи більше різними статтями КК.
Ідеальну сукупність злочинів необхідно відрізняти від конкуренції норм кримінального закону, яка виникає у випадку, коли дія суб’єкта містить склад злочину, але може кваліфікуватися за різними статтями КК. Так, при вбивстві працівника міліції, який затримував злочинця, яку статтю потрібно застосувати: п.8 ч.2 ст.115. КК України (умисне вбивство, вчинене у зв’язку з виконанням потерпілих своїх службових обов’язків) чи ст.348 КК України (посягання, тобто вбивство або замах на вбивство, на працівника правоохоронного органу у зв’язку з виконанням ним службових обов’язків). При порівнянні цих норм очевидно, що норма, яка міститься в ст.348 КК України, є спеціальною стосовно загальної норми, описаної в п.8 ч.2 ст.115 КК України. Тому в цьому випадку застосуванню підлягає спеціальна, тобто ст.348 КК України.
У разі ідеальної сукупності обов’язково при кваліфікації застосовується дві чи більше статей КК залежно від того, скільки злочинів вбачається в діянні винного.
Реальна сукупність має місце, коли особа в різний час кількома діями вчинила два або більше злочинів. Наприклад, розбій і шахрайство. Кожен зі злочинів, які становлять сукупність, кваліфікується окремо за відповідною статтею (частиною статті) КК.