Методика та організація наукових досліджень
10.1. Психологія наукової творчості
Проблеми вивчення наукової творчості, її умов, факторів і механізмів набули в епоху НТР виняткової актуальності.
В загальній формі творчість визначається як соціально зумовлена духовно-практична діяльність, що веде до створення нових матеріальних і духовних цінностей. Ця діяльність не лише створює умови людському існуванню, але й стає способом саморозвитку людини, формування його здібностей творення і засобом самовираження особистості.
Творчий процес, його ефективність залежить від скерованості особистості (переконань, світогляду, ідеалів, схильностей, інтересів, бажань, потреб, мотивів), її психічних особливостей (відчуття, сприймання, уваги, пам´яті, мислення, почуттів, емоцій, волі), нарешті, від біопсихічного фактору - темпераменту, статевих, вікових, патологічних властивостей, характеру і здібностей особистості.
Фактори, що сприяють творчості.
- Гнучкість інтелекту, тобто здатність своєчасно відмовитися від скомпрометованої гіпотези.
- Легкість генерування і формування ідей, вміння перевести кількість ідей в якість, але разом з тим уникнути показової «спритності», легковажності, наукоподібності.
- Здатність суб´єкта до так званого «бокового мислення», бо, щоб творити, треба думати «біля» даного явища, бути спостережливим, володіти здатністю доводити до кінця задумане.
- Наявність елементу сумніву [86, с.112].
Факторами, що заважають творчості, можуть бути:
- Страх, який є найнебезпечнішим ворогом творчості, бо побоювання невдачі сковує уяву та ініціативу.
- Надмірна самокритичність, дуже прискіплива самооцінка, безкінечне «причісування» думок і дій, що часто приводить до паралічу у творчості.
- Лінощі - причина, яка згубила не один талант. Вроджені здібності повинні бути підкріплена працею, волею, прагненням досягнення мети. Правда, зустрічається і протилежна думка (Н. Вінер), у відповідності з якою лінь може сприяти творчості і бути справжньою матір´ю винаходу, бо виступає як стимул полегшення праці.
Різними можуть бути і стимули творчості. Серед них:
- Бажання творити в ім´я висловлення своїх думок, прагнень і почуттів.
- Поклик людства, соціальне замовлення гуманного скерування, полегшення праці, захисту здоров´я тощо.
- Честолюбне прагнення до слави.
- Одержання винагороди за працю.
- Особистісна самореалізація, прагнення в ім´я людського блага передати в своїх працях думки, почуття, спостереження про світ і людей, розкрити своє розуміння істини.
Особливе місце в творчому процесі посідають уява, мрія, фантазія, натхнення. Останнє - це стан вищого, максимально інтенсивного оформлення задуму та ідеї новизни в науці, мистецтві чи техніці. В акті натхнення творець цілковито знаходиться під владою інтуїції, творить, не контролюючи себе, не поправляючи і не аналізуючи. Це своєрідний стан духовного сп´яніння. Доробки, підчистки робляться пізніше, «на тверезу голову». Але натхнення, «осяяння» не виникають самі по собі, нізвідки. Вони не находять на лінивого, оскільки є результатом глибокого повсякчасного внутрішнього пошуку, боротьби, роздумів, які можуть і не фіксуватися свідомістю.
В останні роки деякі психологи, що вивчають творчий процес, визнаючи діалектичний взаємозв´язок свідомого і несвідомого, надають перевагу останньому при характеристиці розумової діяльності людини.