Методика та організація наукових досліджень
7.1. Сутність математичного планування експерименту
Планування експерименту - це вибір числа та умов проведення дослідів, необхідних і достатніх для розв´язання поставленого завдання з заданою точністю. Якщо на об´єкт дослідження одночасно діє декілька змінних факторів, це відповідає умовам багатофакторного експерименту. У разі наявності останнього можливі два методи планування експерименту:
- класичний метод, за яким досліджується вплив на об´єкт кожного фактора окремо, змінюючи його значення та фіксуючи решту факторів на сталому рівні;
- математичний метод, що дозволяє досліджувати вплив на об´єкт одночасно всіх факторів, змінюючи їх рівні за відповідним, наперед розробленим, планом.
У практиці планування експериментальних досліджень використовуються обидва методи, але другий має декілька переваг, а саме:
- значно зменшується необхідна кількість дослідів за наявності великої кількості змінних факторів;
- математичний опис процесу здійснюється у вигляді єдиного рівняння, яке включає всі змінні фактори, тоді як при першому методі кількість рівнянь, що описують процес, дорівнює кількості змінних факторів.
Основним завданням математичного планування експерименту є розроблення багатофакторних планів, котрі забезпечували б можливість отримати достатньо точну модель процесу у вигляді одного рівняння з мінімальної кількості дослідів.
Під час планування експерименту можуть вирішуватися такі задачі:
- інтерполяційна, метою якої є побудова поверхні відгуку в факторному просторі для з´ясування характеру впливу кожного фактора на функцію відгуку;
оптимізаційна, метою якої є визначення найкращого поєднання значень факторів, що забезпечує оптимальне значення функції відгуку [60].
Рівняння, яке встановлює зв´язок між значенням функції відгуку (вихідної величини) та значеннями змінних факторів, називають математичною моделлю процесу дослідження.
Обрати модель - означає знайти вигляд функції, записати її рівняння, яке називають рівнянням регресії.
Для отримання лінійного або неповного квадратного рівняння застосовують плани першого порядку, а для отримання моделі у вигляді квадратного рівняння - план другого порядку.
Для вибору напряму та умов експерименту, перш за все, необхідно з´ясувати кількість змінних факторів та визначити інтервали їх варіювання. Ця процедура є досить важливим етапом наукового дослідження. Вона вирішується на основі всебічного вивчення явища, що досліджується, літературних джерел, проведення теоретичного аналізу, практичного досвіду й у кожному випадку носить творчий та індивідуальний характер.
Після прийняття рішення про вихідний параметр та змінні фактори, вплив яких передбачається досліджувати, а також про область зміни значень кожного виконують кодування факторів.
Заміна натуральних значень факторів у відповідних одиницях виміру безрозмірними кодовими значеннями спрощує план експерименту та процес статистичного оброблення експериментальних даних. Кожному фактору присвоюють, у тій самій послідовності, що й натуральним, кодове значення Х1, Х2 тощо. Найбільше кодове значення кожного фактора позначають (+1) та називають його верхнім рівнем, а найменше значення позначають (-1) і називають нижнім рівнем. Середнє значення позначають (0): це основний рівень.
Під час складання плану експерименту та оброблення експериментальних даних усі фактори, незалежно від їх фізичної суті та числових значень, будуть мати однакові кодові значення (+1, 0, -1).
Розшифрування, тобто перехід до натуральних значень факторів, виконується після закінчення статистичного оброблення даних.
У планах першого порядку використовують тільки верхній та нижній рівні факторів [1; 10; 11]. У планах другого порядку, крім зазначених, послуговуються й іншими рівнями, методика визначення та кодування яких частково розглянута нижче.