Кримінальне право України. Загальна частина

§ 6. Кримінальна відповідальність за незакінчений злочин (готування до злочину і замах на злочин)

У випадку вимушеного припинення попередньої злочинної діяльності конкретний злочин не доводиться до кінця із причин, що не залежать від волі винного, а тому кваліфікація вчиненого не може здійснюватися на підставі загальних правил. Це пов’язане з тим, що відповідно до ч. 1 ст. 2 КК підставою кримінальної відповідальності є вчинення особою суспільно небезпечного діяння, яке містить склад злочину, передбаченого чинним КК.

У незакінченому злочині відсутні окремі ознаки складу, тому кримінальна відповідальність за незакінчений злочин наступає за ст. 14 або 15 і тією статтею Особливої частини КК, яка передбачає відповідальність за закінчений злочин (ст. 16 КК).

Наприклад, готування до крадіжки, поєднаної із проникненням у житло необхідно кваліфікувати за ч. 1 ст. 14 і ч. 3 ст. 185 КК, а замах на вбивство без пом´якшуючих та обтяжуючих обставин за ч. 2 або 3 ст. 15 (залежно від завершеності замаху) і ч. 1 ст. 115 КК.

У випадку, коли попередня діяльність містить ознаки іншого самостійного складу злочину, вчинене необхідно кваліфікувати за сукупністю злочинів, як готування або замах на злочин, що особа бажала вчинити та закінчений злочин, який мав місце в процесі готування або замаху. Наприклад, незаконне придбання вогнепальної зброї з метою вбивства на замовлення кваліфікується за ч. 1 ст. 263 і ч. 1 ст. 14 п. 11 ч. 2 ст. 115 КК. Якщо такі дії припинені на стадії замаху, вчинене підлягає кваліфікації за ч. 1 ст. 263 і ч. 2 або 3 ст. 15 п. 11 ч. 2 ст. 115 КК.

При доведенні злочину до кінця, стадії готування і замаху не мають самостійного юридичного значення і не впливають на кваліфікацію.

Готування до злочину невеликої тяжкості не тягне за собою кримінальної відповідальності (ч. 2 ст. 14 КК).

Відповідно до ч. 2 ст. 68 КК за вчинення готування до злочину строк або розмір покарання не може перевищувати половини максимального строку або розміру найбільш суворого виду покарання, передбаченого санкцією статті (санкцією частини статті) Особливої частини Кодексу.

За вчинення замаху на злочин строк або розмір покарання не може перевищувати двох третин максимального строку або розміру найбільш суворого виду покарання, передбаченого санкцією статті (санкцією частини статті) Особливої частини Кодексу (ч. 3 ст. 68 КК).