Історія України: від найдавніших часів до сьогодення
Вибори Президента України 2010 р.
У 2010 р. відбулися чергові вибори Президента України. Спочатку вони були призначені Верховною Радою України на 25 жовтня 2009 р., але ця дата була оскаржена у Конституційному Суді чинним Президентом Віктором Ющенком. Після того, як Конституційний Суд визнав таке рішення протиправним, Верховна Рада призначила вибори на 17 січня 2010 р.
Центральною виборчою комісією України було зареєстровано 18 кандидатів у Президенти, Наталії Вітренко було відмовлено у реєстрації, оскільки вона не змогла зібрати обумовлені законом про вибори 2,5 млн. грн. грошової застави. Вибори проходили у два тури: перший за мажоритарною системою абсолютної більшості (для перемоги необхідно було набрати 50% +1 голос виборців, що прийшли на голосування). В результаті першого туру виборів, що відбувся 17 січня 2010 р., діючий Президент В. Ющенко набрав лише 5.45% голосів тих, хто прийшов на вибори. Його значно випередили лідер опозиції В. Янукович (35.32 %), чинний прем’єр міністр Ю.Тимошенко (25.05%), а також «нові лідери» С. Тігіпко (13.06%) і А. Яценюк (6,96%). Керівник КПУ П. Симоненко набрав лише 3,5%, що стало свідченням різкої втрати позицій лівими силами. Натомість почала набувати ваги, особливо в молодіжному середовищі, правонаціоналістична організація «Свобода», лідер якої О. Тягнибок зайняв восьму сходинку в рейтингу кандидатів. Оскільки жоден з кандидатів у Президенти не зміг перемогти в першому турі виборів, 7 лютого 2010 р. був проведений другий тур за мажоритарною системою відносної більшості, в якому взяли участь два кандидати, що набрали найбільшу кількість голосів. Його переможцем став В. Янукович, який набрав 48.95% голосів тих, що прийшли на вибори. Ю Тимошенко, котра отримала 45.47% голосів, не визнала результатів голосування, заявила про масові фальсифікації «в цілому по Україні на понад 1 млн. голосів за різними технологіями» і сказала, що оскаржуватиме результати виборів у суді. Ю. Тимошенко виступила з заявою про фальсифікації на засіданні суду у прямому ефірі, проте не змогла назвати конкретних фактів, а через деякий час відкликала свою позовну заяву.
Активність виборців у першому турі становила 66,76%, а в другому — 69,15%. Проти обох кандидатів проголосувало 4,36% громадян.Вибори-2010 коштували державному бюджету України 1 млрд. 532 млн. грн.