Історія України: від найдавніших часів до сьогодення
Політична криза 2007 р.
Вона була викликана боротьбою за контроль над виконавчою гілкою влади між Президентом В. Ющенко й прем’єр-міністром В. Януковичем. Уже незабаром після виборів стали виникати конфлікти між керівництвом опозиційних партій (фракцій) — «Наша Україна» і БЮТ — і бізнесменами, включеними в їхні списки за фінансування виборчої кампанії, але згодом позбавленими права самостійно голосувати в парламенті (зокрема, від членів фракції БЮТ зажадали передати картки для голосування керівництву фракції). Виконавча влада виявилася в «антикризової коаліції», а тому на сприяння в бізнесі також важко було розраховувати. У міру загострення відносин між правлячою коаліцією й опозиційними фракціями, депутати-спонсори почали схилятися до співробітництва з парламентською більшістю. У березні 2007р. «антикризова» коаліція початку активно розширюватися за рахунок депутатів опозиційних фракцій. При продовженні цього процесу парламентська коаліція могла б одержати конституційну більшість, що дозволило б їй переборювати президентське вето й вносити зміни в Конституцію — а цього Віктор Ющенко не міг допустити. Цей процес викликав занепокоєння й у фінансово-промислових груп, що підтримують президента.
У цій ситуації бізнес-оточення Ющенко й Тимошенко спільно виступило проти групи Р. Ахметова. 2 квітня 2007 р. Президент підписав указ «Про дострокове припинення повноважень Верховної Ради» і призначив позачергові вибори народних депутатів на 27 травня. Кабінету Міністрів було доручено забезпечити фінансування виборів, а Центвиборчкому — їхнє проведення.
Верховна Рада відмовилася визнати законність цього указу, а уряд — виділяти кошти на проведення дострокових виборів. 25 квітня В. Ющенко підписав новий указ про розпуск Верховної Ради, перенісши дострокові вибори на кінець червня. У ніч із 26 на 27 травня після 12-годинних переговорів була досягнута тристороння домовленість між Президентом, прем’єр міністром і Ю. Тимошенко як «лідером опозиції», на підставі якої 5 червня 2007 р. був виданий третій президентський указ про позачергові вибори Верховної Ради України.
31 липня 2007 р. Президент видав ще один указ — про внесення змін у попередній указ, у якому уточнив мотивацію й призначив конкретну дату початку виборчого процесу позачергових виборів.
Позачергові парламентські вибори 2007 р.
30 вересня 2007 р. в Україні пройшли позачергові парламентські вибори. У результаті у Верховну раду ввійшли Партія регіонів, що набрала 34,37% голосів, Блок Юлії Тимошенко (30,71%), Блок «Наша Україна — Народна Самооборона» (14,15%), Комуністична партія України (5,39 %) і Блок Литвина. БЮТ і НУНС 29 листопада створили коаліцію парламентської більшості (228 мандатів з 450), і 18 грудня обрали прем’єр-міністром Ю. Тимошенко.