Історія України: від найдавніших часів до сьогодення
Положення в Україні в 2005-2006 р.
Після перемоги «помаранчевої революції» бізнес-угруповання, що керували її ходом, розподілили між собою владні повноваження в державі шляхом розділу найважливіших органів державної влади й управління. Однак боротьба за перерозподіл власності й ресурсів між ними привела до ряду голосних політичних скандалів. У вересні 2005 р. корупційні скандали у вищих ешелонах влади привели до відставки прем’єр-міністра Ю. Тимошенко. За 8 місяців діяльності її уряду темпи росту економіки, згідно з офіційними даними, упали в 2,5 р. у порівнянні з періодом діяльності попереднього уряду, заборгованість по компенсації ПДВ досягла 2,6 млрд. грн., рівень інвестицій в українську економіку в порівнянні з аналогічним періодом 2004 р. знизився на 14,4 %.
Політична криза на початку 2006 р.
Політична криза розпочалася як конфлікт між виконавчою (Президент Віктор Ющенко, прем’єр-міністр Ю. Єхануров і Кабінет Міністрів), з одного боку, і законодавчою владою (більшість депутатів Верховної Ради). 10 січня Верховна Рада, заслухавши звіт прем’єр міністра Ю.Єханурова про нову угоду з Росією по поставках газу, що передбачали істотне підвищення ціни на російський газ для України й прихід на український ринок посередника в торгівлі газом-зареєстрованої у Швейцарії компанії Я^икгЕпе^о, відправила уряд у відставку, обвинувативши його в «невмінні відстоювати національні інтереси».
В. Ющенко заявив, що відставку кабінету вважає незаконною і оголосив про намір ініціювати референдум для скасування політичної реформи, затвердженою Верховною Радою 8 грудня 2005 року, що на думку Президента, привела до кризи влади.
Парламентські вибори 2006 р.
26 березня 2006 р. в Україні пройшли парламентські вибори. На відміну від попередніх, цього разу вибори проходили винятково по партійних списках (пропорційна система), виборчий бар’єр був знижений до 3%. У результаті виборів у Верховній Раді зложилися наступні фракції:
- Партія регіонів — 186 місць (32,14% голосів виборців, що прийшли на вибори),
- Блок Юліи Тимошенко — 129 місць (22,29%),
- Народний Союз «Наша Україна» — 81 місць (13,95%),
- Соціалістична партія України — 33 місць (5,69%),
- Комуністична партія України — 21 місць (3,66%).
Після опублікування результатів голосування В.Ющенко привселюдно визнав поразку пропрезидентських сил. Провівши консультації з керівниками парламентських партій, Президент підтримав створення т.зв. «помаранчевої» урядової коаліції (БЮТ, Наша Україна й СПУ), у якій провідне місце належало б БЮТ.
Парламентська криза ( квітень-серпень 2006 г.)
Розбіжності між партнерами по коаліції навіть через три місяці після парламентських виборів не дали їй сформувати уряд.
- Мороз відкликав свій підпис під угодою про створення коаліції, що, таким чином, припинила своє існування, не проіснувавши й двох тижнів. 7 липня 2006 р. була підписана угода про створення нової, «антикризової» коаліції парламентської більшості, у яку ввійшли 238 депутатів: Партія регіонів (183 депутати), Соціалістична партія України (29 депутатів) і Комуністична партія України (21 депутат), а також 2 депутати блоку «Наша Україна», 4 депутата із блоку БЮТ і 1 незалежний депутат.
11 липня 2006 р. В. Янукович був офіційно висунутий Верховною Радою кандидатом у прем’єр-міністри України. Однак В. Ющенко весь відпущений йому по Конституції строк відмовлявся вносити в парламент цю кандидатуру. У цей період Президент неодноразово загрожував розпуском Верховної Ради, однак результати соціологічних досліджень показали, що у випадку проведення нових виборів пропрезидентські чинності навіть із урахуванням застосування адмінресурсу не зможуть набрати більше 10-12% голосів, а Партія регіонів зможе набрати голосів більше, ніж об’єднаний блок «Нашої України» і БЮТ.
- Ющенко змушений був піти на компроміс. Він запропонував всім парламентським партіям підписати т.зв. «Універсал національної єдності», яким були б закріплені принципи діяльності нового уряду. В. Ющенко до останньої хвилини намагався торгуватися з обома своїми головними конкурентами— В. Януковичем і Ю. Тимошенко, прагнучи обмовити для себе найбільш сприятливі умови можливого політичного альянсу. Зрештою він погодився на умови В.Януковича. 3 серпня 2006, після підписання «Універсалу» Президент вніс у парламент кандидатуру В. Януковича, що 4 серпня 2006 р. був вибраний прем’єр-міністром. Перед голосуванням по кандидатурі Януковича Верховна рада повністю сформувала Конституційний суд, що було однією з умов В.Ющенко, однак на тім же засіданні Рада прийняла спеціальний закон про заборону перегляду політичної реформи й Президент змушений був його підписати. Виходячи із цього документа, Конституційний суд не має права піддавати ревізії зміни, внесені в Конституцію Законом від 8 грудня 2004 р.