Історія України: від найдавніших часів до сьогодення

Вибори Президента України 1 грудня 1991 р.

Кандидатами в Президенти були: Голова Верховної Ради України Л. Кравчук, голова Львівської обласної ради В. Чорновіл, голова Української республіканської партії Л. Лук’яненко, заступник Голови Верховної Ради України В. Гриньов, голова Народної Ради в парламенті України академік І Юхновський, голова Української народної партії Л. Табурянський, міністр сільського господарства України

О. Ткаченко (на останньому етапі виборів він зняв свою кандидатуру і закликав виборців голосувати за Л. Кравчука). Незважаючи на істотні розходження в їхніх програмах, усі кандидати стояли на платформі незалежності України, проти участі в СРСР.

Першим Президентом України став Л. Кравчук, за якого проголосували 61,6% виборців, що прийшли на виборчі дільниці.

Результати референдуму 1 грудня 1991 р.

24 серпня 1991 р. Верховна Рада УРСР прийняла рішення про проведення 1 грудня 1991 р. Всеукраїнського референдуму на підтвердження Акта проголошення незалежності України. Всеукраїнський референдум 1 грудня 1991 р. став вирішальною подією на шляху до повної ліквідації владних структур СРСР. На референдумі більше 90% громадян України проголосувало за «Акт проголошення незалежності України», незважаючи на те, що на всесоюзному референдумі 17 березня 1991 р. 70% населення України висловилося за збереження єдності СРСР.