Історія України: від найдавніших часів до сьогодення
Спроба державного перевороту в Москві й Україна
На 20 серпня 1991 р. намічалося підписання нового Союзного договору, при цьому ряд проектів, що висувався керівниками республік, передбачав заміну СРСР конфедеративними угодами. Керівництво України під тиском Руху відмовилося від участі у формуванні нового Союзу. У цих умовах 19—21 серпня 1991 р. у Москві була здійснена спроба державного перевороту з метою збереження панування партійно- бюрократичних структур і збереження єдності СРСР. Був створений Державний Комітет із надзвичайного стану (ДКНС) на чолі з віце-президентом СРСР Г. Янаєвим, що оголосив про запровадження на території СРСР надзвичайного стану. Було оголошено про те, що Президент СРСР М. Горбачов, який знаходився на відпочинку в Криму, хворий і не може виконувати функції глави держави. Заборонялася діяльність партій (крім КПРС) і політичних рухів, закривався ряд газет. До Москви були уведені військові підрозділи. Однак, проти ДКНС виступили більшість демократичних партій і організацій. Армія і засоби масової інформації не підтримали дії ДКНС. Органи влади більшості регіонів зайняли вичікувальну позицію. 21 серпня змовники визнали свою поразку.
Голова Верховної Ради УРСР Л. М. Кравчук 20 серпня в зверненні до народу заявив, що постанови ДКНС не мають юридичної чинності на території України. Депутати-опозиціонери Верховної Ради УРСР — Народна Рада і представники демократичних організацій України — оголосили дії ДКНС антиконституційними, спрямованими на відновлення необмеженої диктатури КПРС і зажадали негайного виходу України з СРСР.
Президент СРСР М. С. Горбачов, що повернувся з Криму, заявив про складання із себе повноважень Генерального секретаря ЦК КПРС і запропонував Центральному Комітету заявити про саморозпуск КПРС. Керівництво Компартії України було дезорганізовано. Значна частина партійно-державної номенклатури перейшла на позиції націонал-демократії. 24 серпня 1991 р. позачергова сесія Верховної Ради України проголосила незалежність України. Діяльність КПУ була заборонена в позасудовому порядку.
У грудні 1991 р. лідери України, Росії й Білорусі підписали угоду про ліквідацію СРСР і створення СНД.