Історія України: від найдавніших часів до сьогодення
Початок відбудови промисловості, транспорту і сільського господарства
У ході вигнання загарбників із української землі розпочалася відбудова народного господарства, міст і сіл. У першу чергу відбудовувалася важка і військова індустрія, які забезпечували потреби фронту: електростанції, металургійні комбінати, затоплені фашистами шахти, залізниці.
Для відбудови економіки, у першу чергу машинобудівних підприємств, держава надала 18 млрд. крб., тобто 24% загальної суми, виділеної на відбудову радянських територій. Було зруйновано 28 тисяч населених пунктів. Оскільки реевакуація майна підприємств, вивезених у тил 1941—1942 рр., була визнана недоцільною, будувалися нові підприємства, устаткування до яких виготовлялося частково на місці, а частково надходило з регіонів, які не зазнали окупації.
До кінця війни в Україні було відновлено майже 30% довоєнних виробничих потужностей. До жовтня 1945 р. були відбудовані 123 з 306 основних шахт. Збільшувалися темпи випуску металу. Відроджувався транспорт. Із руїн піднімалися міста. Посівні площі в Україні в 1945 р. досягли 76%, а площі під зерновими культурами — 84% довоєнних. Україна стала основною матеріально-технічною базою діючої армії.