Історія України: від найдавніших часів до сьогодення

Оборона Києва, Одеси і Севастополя

В Україні із середини липня 1941 р. вирішальні бої розгорнулися на київському напрямку. Опір і контрудари радянських військ під Новоградом-Волинським, Житомиром, Бердичевом затримали просування німецької армії. За цей час був приведений у бойову готовність Київський укріплений район, створені нові оборонні рубежі. За допомогою народного ополчення Червона армія більше двох місяців тримала оборону Києва. Але наприкінці серпня супротивник направив із центрального напрямку на південь сильне танкове угруповання, форсував Дніпро на північ і південь від Києва. Над військами, що обороняли Київ, нависла загроза оточення. У цій ситуації командування Південно-Західного фронту звернулося до Ставки Верховного Головнокомандування за дозволом відтягнути війська з напівоточеного Києва. Однак, Сталін наказав «за будь-яку ціну» утримати Київ.

Тільки 17 вересня 1941 р., коли утворився «котел», Ставка дозволила залишити Київ. У київському оточенні припинили існування чотири армії.

Одночасно із наступом на Київ 300-тисячна румунська армія повела широкий наступ на південний схід і південь України.

Більше двох місяців у глибокому тилу ворога продовжувалася оборона Одеси — важливої бази Чорноморського флоту. На її захоплення було кинуто 18 румунських дивізій, що значно перевищувало сили захисників. З 8 серпня до 16 жовтня солдати, матроси і жителі міста відбивали атаки супротивника. Тільки в зв’язку із загрозою захоплення Криму, за наказом Ставки захисники організовано залишили місто. Війська, що покидали місто, вивезли майже усе військове майно і тисячі тонн промислового устаткування. Окрема приморська армія (командуючий генерал І. Є. Петров), яка захищала Одесу, була евакуйована до Севастополя, де брала участь у героїчній обороні міста.

У другій половині жовтня 1941 р. гітлерівці ввірвалися в Крим. Їхня спроба з ходу заволодіти Севастополем була зірвана захисниками міста. Почалася героїчна оборона, що продовжувалася 250 днів. Ворог неодноразово намагався захопити місто штурмом, вів інтенсивні бомбардування. Захисники Севастополя відбивали всі атаки, сковуючи великі сили супротивника. Під Севастополем супротивник втратив убитими і пораненими близько 300 тис. солдатів і офіцерів. Тільки на початку липня 1942 р. частини Червоної армії залишили Севастополь.