Історія України: від найдавніших часів до сьогодення

Входження Північної Буковини і Бессарабії до СРСР

27 червня 1940 р. радянський уряд направив Румунії ноту з вимогою протягом чотирьох днів звільнити Бессарабію і Північну Буковину від румунських військ і передати ці території СРСР. Уряд Румунії вимушений був прийняти пропозиції Радянського Союзу. Таким чином, радянсько-румунський конфлікт був вирішений мирним шляхом.

28 червня 1940 року о 14 годині частини Червоної армії перейшли через р. Дністер і вступили на буковинську і бессарабську землі. У Бессарабії і Північній Буковині виникли органи радянської влади. Верховна Рада СРСР 2 серпня 1940 р. прийняла закон про створення нової союзної республіки в складі СРСР — Молдавської Радянської Соціалістичної Республіки. Північна частина Буковини, Хотинський, Аккерманський і Ізмаїльський повіти Бессарабії були включені до складу Української РСР.

Населення Української РСР після возз’єднання в складі республіки більш 8,1 млн. жителів Західної України, Північної Буковини і трьох повітів Бессарабії збільшилося до червня 1941 р. до 41 657 тис. чоловік, а її територія — до 560 тис. км2.