Історія України: від найдавніших часів до сьогодення
Внутрішнє становище
Семирічний період бойових дій на території України цілком зруйнував її економіку. Сильніше за все постраждала велика машинна індустрія. Чисельність промислових робітників скоротилася вдвічі. Був цілком паралізований зв’язок і транспортна мережа. Фактично перестала існувати фінансово-грошова система. За час війни населення скоротилося майже на 4 млн чол.
Криза охопила сільське господарство, де посівні площі з 20,9 млн десятин у 1913 р. скоротилися до 15,4 млн. десятин у 1920 р., валовий збір у 1921 р. склав тільки 25% від довоєнного.
Зразу після припинення військових дій невдоволення селян політикою воєнного комунізму і реквізиціями різко зросло. Оскільки державний хлібний фонд у запланованих розмірах утворити не удалося, різко погіршилося постачання населення міст продовольством. У промислових центрах України продовольчий пайок для робітників був скорочений до 100 гр. хліба і видавався нерегулярно. Рятуючись від голоду, робітники ішли з заводів у села. На підприємствах почастішали страйки, найчастіше «італійські», коли працівники виходили на свої робочі місця, але різко знижували темпи роботи.