Історія України: від найдавніших часів до сьогодення

Наступ польсько-українських військ. Польський окупаційний режим

У складі польських військ наступали дві дивізії армії УНР під командуванням полковників Удовиченка і Безручка, а також 5-тисячна група, що повернулася на початку травня із Зимового походу. Загальна кількість військ УНР складала близько 15 тис. чол. Польська армія нараховувала більше 50 тис. солдатів і офіцерів. Об’єднаним польсько-українським військам протистояли радянські частини Західного фронту, що діяв на території Білорусії, а також зосереджені в Україні частини Південно-Західного фронту.

Чисельність Червоної армії була незначною. Польські армії і частини Директорії мали краще озброєння і спорядження. Це і визначило хід військових дій на початковому етапі війни. Фронт був прорваний, і радянські війська стали відступати в напрямку Києва й Одеси. 6 травня 1920 р. польська армія і частини УНР вступили до Києва. 9 травня вони форсували Дніпро, але їхній подальший наступ було зупинено на лінії Вишгород—Бровари—Бориспіль. На одеському напрямку польські війська також не виконали поставленого перед ними завдання прорватися до Чорного моря. Масового антибільшовицького повстання в тилу Червоної армії, на яке сподівався С. Петлюра, не відбулося. У великих містах України теж не було прихильників Польщі і Директорії.

На території України, захопленій польськими військами, встановлювався окупаційний режим, створювався польський адміністративний апарат, що відновлював поміщицьку власність на землю, організовував вивіз до Польщі демонтованого промислового устаткування, промислових товарів і сировини. Вплив адміністрації УНР було обмежено. На території Волині і Поділля представників української адміністрації взагалі не було: уся повнота влади тут належала польській адміністрації, що призначалася з польської шляхти і виявляла особливу жорстокість відносно місцевого українського населення.

Польська окупація Правобережжя викликала гостре невдоволення населення. У квітні 1920 р. Польща почала наступ на Україну, однак, успішний контрнаступ Червоної армії (радянським військам удалося зайняти навіть передмістя Варшави) змусив польський уряд розпочати переговори, котрі закінчилися укладенням мирного договору 1921 р. у Ризі.