Історія України: від найдавніших часів до сьогодення
Денікінський режим та його поразка
Метою Денікіна було відновлення єдиної і неподільної Росії, у якій не було місця самостійній Україні. На місцях було відновлено адміністративно-поліцейське управління і законодавство, що існувало до Жовтневої революції.
А. Денікін боровся не тільки з національно-визвольним рухом, але і з будь-якими проявами українського національного життя. Процвітала спекулятивна торгівля, безконтрольно вивозилися за кордон запаси сировини, продовольства, культурні цінності.
Проводилася політика контрреволюційного терору. Відновлювалося поміщицьке землеволодіння. У селян за допомогою військових команд знову забирали землю та реманент. Крім того, був проведений збір зерна для потреб Білої армії — від 5 до 10 пудів із кожної десятини землі. У разі несвоєчасного постачання подвійна сума боргу стягувалася в примусовому порядку.
На підприємствах відновлювалися права власників, котрі фактично отримали право не виплачувати робітникам зарплату. В умовах мілітаризованої економіки робочий день офіційно тривав 9,5 годин, а фактично — до 11—12 годин.
Контрнаступ радянських військ і поразка денікінців
11 жовтня 1919 р. радянські війська почали контрнаступ.
12 грудня денікінці залишили Харків, відкривши радянським частинам шлях на Донбас. 16 грудня частини Червоної армії взяли Київ. Білогвардійський фронт почав розвалюватися. На початку січня 1920 р. Червона армія цілком зайняла Донбас. У січні—лютому розгорнулися бої за Правобережжя. У перші дні лютого червоні частини ввійшли до Миколаєва і Херсона, а потім за допомогою робітників, які підняли збройне повстання, — до Одеси. Україна була очищена від денікінців. Тільки Крим, невдалий штурм якого вели ослаблені більшовицькі війська, усе ще залишався під контролем білогвардійців.