Історія України: від найдавніших часів до сьогодення

Повалення влади Тимчасового уряду в Україні і загострення боротьби за владу між Центральною Радою і більшовиками

У Києві діяли три сили, що претендували на владу, — Центральна Рада, ради робітничих і солдатських депутатів, які підтримували більшовиків і штаб Київського військового округу, що захищав позиції неіснуючого вже Тимчасового уряду. Фактично штаб об’єднав у Києві російські сили, ворожі і українцям, і більшовикам: офіцерів військового гарнізону, козаків, юнкерів, а також російську інтелігенцію.

27 жовтня (9 листопада) 1917 р. на об’єднаному засіданні Київської ради робітничих і солдатських депутатів за участю представників військових частин, заводських комітетів і профспілок Києва була прийнята резолюція на підтримку повстання в Петрограді, проголошена влада Київської ради й обраний ревком у складі 10 чоловік на чолі з Л. П’ятаковим. Наступного дня загін юнкерів і козаків оточив Маріїнський палац і заарештував ревком, що там знаходився. Ранком 29 жовтня (11 листопада) на нараді представників заводів і військових частин був утворений новий ревком, котрий проголосив початок збройного повстання. Центром повстання став завод «Арсенал». Повсталі солдати 3-го авіапарку атакували Миколаївське військове училище, заволоділи артилерійським складом на Печерську, гарнізонною гауптвахтою, звільнивши з-під арешту 350революційних солдатів. 30 жовтня (12 листопада) повстання було підтримано страйком, що охопив більше 20 тис. робітників усіх промислових підприємств Києва. Командування штабу округу в ніч на 1 (14) листопада утекло з Києва.

У цей час Центральна Рада стягнувши до Києва частини, що співчували їй, зайняла урядові заклади, вокзал, пошту, телефон і захопила владу в місті. Генеральний Секретаріат виступив із відозвою «До всіх громадян в Україні», у якій оголосив, що криваві події «загрожують погубити досягнення революції», і заявив, що «енергійно буде боротися з усякими спробами підтримати заколоти в Україні». У відозві Раднарком визнавався урядом центральних районів Росії. Центральна Рада активізувала підготовку до Українських установчих зборів, котрі повинні були затвердити новий суспільний демократичний лад України. Разом із тим, намагаючись придушити більшовицький опір у Києві, Центральна Рада заарештувала членів ревкому (при цьому його голова Л. П’ятаков був убитий). Гайдамаки і вільні козаки робили масові арешти, конфіскувавши в червоногвардійців близько 1500 гвинтівок. 3-й авіазагін, який підтримував більшовиків, був роззброєний, а завод «Арсенал» зайнятий вірними Раді військовими частинами.