Історія України: від найдавніших часів до сьогодення

Збройний виступ самостійників і їхня поразка

Проти автономістського курсу, проголошеного в II Універсалі, рішуче виступило Братство самостійників, засноване адвокатом Миколою Міхновським. На початку липня 1917 р., під час переговорів між Центральною Радою і керівництвом Тимчасового уряду, самостійники (члени Центральної Ради М. Шаповал, Л. Ган, І. Луценко, М. Міхновський, тодішній голова Братства самостійників В. Отамановський та ін.) здійснили спробу захопити владу в Києві і змусити Центральну Раду проголосити самостійність України. Виступ самостійників був добре підготовлений. Ударною силою повстання були українізовані військові частини, розміщені в Києві. Їх повинні були підтримати українські військові комітети в Одесі, Чернігові, Кременчуці та інших містах України.

Самостійники також сподівалися на підтримку більшості делегатів Центральної Ради. У ніч з 4 на 5 липня 1917р. вони прийшли до її приміщення на чолі 5 тис. озброєних українських солдатів, об’єднаних у Другий український полк ім. Павла Полуботка. Але позиція лідерів Ради залишалася незмінною. Керівники полуботківців не насмілилися виступити проти Центральної Ради, яку вони вважали законною українською владою.

Після цього на прохання керівництва Центральної Ради підпорядковані Тимчасовому уряду військові частини придушили виступ самостійників.

Усі керівники виступу, у тому числі М. Міхновський, були відправлені на фронт або ув’язнені.