Історія України: від найдавніших часів до сьогодення
Хід військових дій на території України
З початком війни українські землі стали театром жорстоких і кровопролитних військових дій. Українці були змушені воювати на боці російської (3,5 млн чол.) і австрійської (250 тис. чол.) армій за чужі інтереси і вести братовбивчу війну.
Військові дії на території України відбувалися в Західній Україні. У серпні-вересні 1914р. відбулася Галицька битва, у результаті якої російські війська Південно-Західного фронту завдали поразки австрійцям. Східна Галичина, Північна Буковина, Львів і Чернівці були окуповані російською армією, а військова фортеця Перемишль узята в оточення. Кровопролитна битва відбулася на Ужоцькому перевалі в Карпатах, у ході якої легіон Українських січових стрільців у складі австрійської армії пройшов перше бойове хрещення. Потім бої продовжилися на Верецькому перевалі. Наприкінці 1914р. австрійська і російська армії воювали за українські міста Борислав, Дрогобич, Стрий.
22 березня 1915 р. після тривалої облоги російські війська під командуванням генерала Олексія Брусилова оволоділи фортецею Перемишль, яка домінувала над плацдармом на ріці Сан (Галичина). Понад 100 тис. австрійців було узято в полон. У Галицькій битві по обидва боки використовувалися авіація і бронепоїзди. Захоплення Перемишля стало головним успіхом російської армії, хоча їй удалося утримувати цю фортецю лише протягом двох місяців. Але наступ німецької армії під командуванням генерала фон Людендорфа в Північній Польщі в лютому 1915р. заскочив російські війська зненацька: вони втратили чотири дивізії, сила їхнього власного наступу була підірвана.
У 1915р. російські війська прорвали оборону австро-угорської армії і захопили майже всю Північну Буковину. Особливо запеклий бій відбувся за гору Маківка в Карпатах, важливу роль у якому зіграли українські січові стрільці.
Але внаслідок загального наступу німецьких і австро-угорських військ наприкінці 1915 р. російські війська почали відступати.
У 1916р. російські війська під командуванням О. Брусилова провели вдалий наступ на позиції супротивника. Ця наступальна операція дістала назву «брусиловський прорив». Згодом військові дії набули позиційного характеру. З початку 1917 р. німецькі й австро-угорські війська знову перейшли в наступ у районі Львова — Галича — Станіслава — Чернівців. Лінія фронту стабілізувалася, а основна частина західноукраїнських земель знову була окупована австро-угорськими і німецькими військами.