Іван Брюховецький у 1663—1668 рр. був гетьманом Лівобережної України. Спочатку проводив проросійську політику, незабаром після свого обрання підписавши т.зв. Батуринські статті 1663 р., які містили нові поступки царському урядові.

В грудні 1665р. він підписав Московські статті, що значно обмежили суверенітет Гетьманщини.

У січні 1668 р. на старшинській раді в Гадячі І. Брюховецький висловився за ліквідацію московської влади в Гетьманщині і перехід України під турецький протекторат. Одночасно він почав переговори з правобережним гетьманом П. Дорошенком про спільну боротьбу за визволення України й об’єднання її під владою єдиного гетьмана. У травні 1668 р. війська І. Брюховецького вигнали російські гарнізони з ряду українських міст і виступили на визволення м. Котельви на Полтавщині, взятої в облогу російськими військами. У цей час на Лівобережну Україну вступили правобережні полки гетьмана П. Дорошенка і пішли на зустріч з військами Брюховецького, які стояли табором під Опішнею.

У червні.1668 р. біля Диканьки відбулося об’єднання правобережних і лівобережних козацьких військ. Тут, під час стихійної ради лівобережні козаки, обурені політикою І. Брюховецького, убили його.