Історія України: від найдавніших часів до сьогодення

Участь українського козацтва в Хотинській війні

Після поразки, яку турки завдали польській армії під Цецорою у 1620 р., Річ Посполита виявилася практично беззахисною перед загрозою турецько-татарського вторгнення. Польський уряд звернувся по допомогу до українських козаків.

На початку липня 1621 р. на спільній раді реєстрові і нереєстрові козаки вирішили виступити на боці поляків, оскільки вторгнення загрожувало також і українським землям. Козаки поставили перед польським урядом ряд вимог - розширення реєстру, визнання прав козацтва, рівноправність православної церкви з католицькою, визнання відновленої православної церковної ієрархії. На чолі посольства, спрямованого з цими вимогами до короля, був поставлений гетьман П. Сагайдачний.

Сорокатисячне козацьке військо під командуванням наказного отамана Якова Бородавки в серпні 1621 р. підійшло до фортеці Хотин (на території сучасної Чернівецької обл.). Воєнні дії козаків очолив П. Сагайдачний, який на той час повернувся з Варшави. Під його керівництвом козаки відбили дев’ять турецько-татарських штурмів фортеці, здійснили ряд успішних нічних атак. На козаків припав основний тягар ведення війни, оскільки поляки обмежувалися обороною фортеці. Після п’ятитижневих боїв, у ході яких турецько-татарська армія зазнала поразки, наприкінці вересня між Річчю Посполитою і Туреччиною був укладений мир. У ході Хотинської війни був розвіяний міф про непереможність Турецької імперії, котра до того часу тримала в остраху всю Європу. Туреччина надовго відмовилася від планів завоювання європейських країн.