На початку XVII ст. козаки здійснили ряд успішних морських походів проти турків і татар, величезну роль в організації яких зіграв гетьман Петро Сагайдачний.

У 1606 р. під керівництвом П. Сагайдачного запорожці з моря взяли неприступну турецьку фортецю Варну, перед цим оточивши і знищивши флот з десяти галер.

У 1608 р. Сагайдачний пройшов морем уздовж узбережжя Криму, розгромивши турецький флот і зруйнувавши татарське місто Ахтіяр (яке розташовувалося на території нинішнього Севастополя).

У 1614 р. козацький флот перетнув Чорне море і захопив турецькі міста Синоп і Трапезунд.

У 1616р. козаки вночі напали на турецьку столицю, і на очах у султана, що рибалив, спалили гавані Константинополя (Стамбула). У цьому ж році козаки захопили м. Кафу (нинішня Феодосія), у якому знаходився найбільший у Європі невільничий ринок, звільнили тисячі полонених, а саме місто спалили.

У 1621 р. у Хотинській війні козаки під керівництвом гетьмана П. Сагайдачного допомогли польському війську уникнути повної поразки і розгромили 150-тисячну турецько-татарську армію. Ця перемога розвіяла міф про непереможність Туреччини, врятувала від поневолення українців і поляків, надихнула на визвольну боротьбу балканські народи. Однак, під тиском Туреччини польський уряд заборонив козакам подальші морські походи.