Ораторське мистецтво
3.5. Зауваження опонентів та їх нейтралізація
Зауваження співрозмовника не треба сприймати як перешкоди. Навпаки, вони вказують на те, чи цікавить співрозмовника тема, у яких положеннях його треба переконати.
Існує конкретна техніка нейтралізації зауважень співрозмовника, яка суттєво знижує їх негативний вплив [94].
Способи нейтралізації зауважень
- Посилання на авторитети. Оцінка, якій співрозмовник довіряє найбільше, - його власна. Той, кому він довіряє найбільше після себе, - це хтось третій, хто для нього є авторитетом. Той, кому він довіряє найменше, - це Ви. Тому одним з найкращих методів нейтралізації зауважень є посилання на чужий досвід і висловлювання інших осіб. Перш ніж висловлювати свою думку, корисно заздалегідь за допомогою навідних питань з’ясувати, кого б Ваш опонент обрав авторитетним свідком.
- “Стискання” кількох зауважень. Вплив кількох зауважень і заперечень суттєво знижується, якщо на них всі відповіді дати однією фразою, уникаючи затягування дискусії.
- Схвалення+знищення. Цей метод застосовується проти об’єктивних і коректних зауважень, які Ви спочатку приймаєте, а потім нейтралізуєте, наприклад, у такий спосіб: “Ви маєте рацію. Тут є низка недоліків. Але, з іншого боку, це має свої переваги, а саме...”.
- Перефразування. Цей метод ґрунтується на повторенні й водночас пом’якшенні зауваження співрозмовника: “Інакше кажучи, Ви гадаєте, що.”.
- Умовна згода. Полягає в тому, що спочатку Ви визнаєте правоту співрозмовника (можна з незначними зауваженнями), а потім поступово перетягуєте його на свій бік. Це дає можливість утримати контакт із співрозмовником навіть тоді, коли, на перший погляд, позитивний результат суперечки недосяжний.
- “Еластична” оборона. Застосовується в тих випадках, коли співрозмовник засипає Вас зауваженнями і запереченнями в незадоволеному тоні. У такій ситуації краще не відповідати на зауваження, а стежити за тим, щоб не відходити від теми суперечки. Коли пізніше співрозмовник повернеться до своїх зауважень, вони вже не будуть для Вас раптовими, Ви встигнете до них підготуватися.
- Прийняття зауваження. Це стосується суб’єктивних зауважень, на які важко відповідати. Краще прийняти зауваження, якщо воно суттєво не впливає на суть бесіди.
- Порівняння. Часто буває, що зауваження легше нейтралізувати не прямою відповіддю на нього, а за допомогою порівнянь. Їх можна наводити з галузі, яку Ваш співрозмовник знає, у такий спосіб: “Ви краще за мене знаєте, що подібні питання у сфері Вашої діяльності вирішують так само”.
- Метод “так - але”. Полягає в тому, що до певної миті Ви погоджуєтеся зі співрозмовником, щоб у нього зникло бажання сперечатися з Вами. А потім суперечите йому: “Так, Ви маєте рацію, але чи врахували Ви, що.”. Проте зловживати сполучником “але” не треба, оскільки його сприймають як протиставлення.
- Відтермінування. Практика свідчить, що зауваження втрачає своє значення залежно від того, наскільки бесіда віддалена від моменту його висловлення. При цьому опонентові можна сказати одразу після зауваження: “Дозвольте повернутися до цього питання пізніше”.
Цей метод застосовують тільки тоді, коли зроблене зауваження заважає подальшому веденню суперечки або повністю блокує його.