Ораторське мистецтво
3.2. Логічна структура суперечки
У діловому спілкуванні суперечка нерідко виникає спонтанно, причому в ній можуть одночасно брати участь кілька осіб. Якщо ніхто не візьме на себе роль організатора обговорення, воно може перейти у звичайну сварку. Певний порядок ведення суперечки дисциплінує її учасників, дає змогу знайти істину.
Найлегше вести суперечку між двома сторонами. Сформувавши дві команди, треба обрати в кожній головних опонентів.
Більш продуктивним є обговорення, до якого сторони готуються заздалегідь. Присутність незалежних експертів, їхній аналіз аргументів і заперечень обох сторін полегшують пошук об’єктивного вирішення питання.
Етапи ведення суперечки. Процедура суперечки
- Вступне інформування. Ведучий, який організовує суперечку, ініціатор зустрічі зацікавлених сторін інформує учасників про проблему, мету і саму ситуацію, що спричинила суперечку.
- Аргументація сторін. Кожна із сторін, яка має свою позицію щодо розв’язання проблеми, висловлює й аргументовано обстоює свій погляд.
- Опонування, критичні судження. Кожна із сторін виступає опонентом одна до одної, висловлює критичні судження, сумніви, обстоюючи свою позицію.
- Активне протиборство сторін. Пошук додаткових аргументів і прихильників, залучення всіх охочих узяти участь у сперечанні.
Контраргументація й зіставлення альтернатив.
- Пошук компромісних варіантів розв’язання проблеми. На цьому етапі кожна із сторін має піти на поступки, частково відійти від своєї позиції, переглянути її. Аналізують і зіставляють усі можливі варіанти розв’язання проблеми.
- Пошук рішення. Іде активний пошук й узагальнення всього конструктивного, позитивного, що було висловлено під час сперечання, відшукують точки зіткнення, виробляють взаємоприйнятні рішення.
- Завершення суперечки, узагальнення результатів. На цьому етапі підбивають підсумки сперечання, резюмують результати, констатують, що досягнуто та якою ціною.
Можливі й інші варіанти організації дискусії. Перед дискусією може бути виступ доповідача і співдоповідачів (як, наприклад, на нарадах, захисті дисертацій, дипломних робіт тощо). Замість доповіді перед дискусією інколи роздають аналітичні матеріали, проекти рішень.
Можна реалізувати такий сценарій сперечання [10]:
- Ведучий називає тему обговорення, представляє його учасників, оголошує регламент виступів.
- Виступ першого опонента з переконувальною промовою.
- Питання до нього.
- Виступ другого опонента зі спростуванням або запереченням.
- Питання до нього.
- Прикінцевий виступ першого опонента.
- Переконувальна промова другого опонента.
- Питання до нього.
- Виступ першого опонента зі спростуванням або запереченням.
- Питання до нього.
- Прикінцевий виступ другого опонента.
- Експерти оцінюють обґрунтованість позиції кожної із сторін.
- Ведучий підсумовує обговорення.
Основні етапи організації колективної дискусії
- Вступне інформування. На цьому етапі надається слово ведучому (модератору), який викладає основний задум дискусії, умови її успішного перебігу.
- Постановка проблеми, виокремлення основних напрямів дискусії. Найчастіше їх пропонує ведучий (модератор), але інколи значущість проблем та їх актуальність також можуть бути предметом обговорення.
- Виступ основного доповідача. Це, як правило, виступ найбільш підготовленого, авторитетного, компетентного у цій проблемі фахівця.
- Виступ співдоповідачів. Вони можуть розкрити різні погляди на проблеми і власні підходи, способи і засоби її розв’язання.
- Дебати за доповіддю і співдоповідями. Це етап аналітичних виступів, розставляння акцентів як “за”, так і “проти” тієї чи іншої позиції.
- Вироблення розв’язання проблеми. На цьому етапі йде активний пошук, перевіряють усі можливі варіанти розв’язання проблеми, відбувається активне протистояння сторін і концепцій, пошук спільних тенденцій, знаходять оптимальний розв’язок.
- Завершення дискусії, узагальнення результатів.
Побажання щодо дискусії [5]
Щоб суперечка народжувала істину:
- Чітко визначте мету і предмет дискусії, уточніть смисл понять, якими оперує опонент, стежте за доведеністю його суджень.
- Не вступайте в дискусію, якщо погано розбираєтеся в її предметі.
- Не бійтеся сумніватися у власній правоті.
- Щоб зрозуміти опонента, треба подумки стати на його бік, проаналізувати проблему і способи її розв’язання з його позиції.
- Обговорюючи, сперечаючись, шукайте істину, а не нав’язуйте власну думку і не повчайте інших.
- Уникайте монологу, стежте за аргументами опонента, не випускайте з уваги мету суперечки.
- Формулюйте запитання опонентові таким чином, щоб відповіді висвітлили його слабкі місця.
- Спирайтеся на факти, а не на емоції.
- Якщо необхідно, розбийте проблему на підпроблеми і розв’язуйте її поступово - частинами.
- Будьте терплячим і уважним слухачем. Дискусія буде непродуктивною, якщо диспутанти погано розуміють один одного і говорять про різні речі.
- Не поспішайте узагальнювати.
- Спростовуючи, не навішуйте опонентам ярликів і не ображайте їх.
- Продуктивності дискусії сприяє те, що вас об’єднує з опонентами.