Ораторське мистецтво
3.1. Загальна характеристика суперечки
Діловий стиль спілкування орієнтований на отримання конструктивного результату, пов’язаного з обговоренням спірного положення. Конструктивним буде такий результат спілкування, який складається з оптимального комбінування позицій учасників комунікативного процесу. На відміну від цього силовий стиль спілкування має своїм результатом підпорядкування однієї з позицій іншій.
У діловому спілкуванні нерідко трапляються ситуації, коли під час обговорення проблеми доводиться обстоювати свою думку. Це можна пояснити тим, що будь-яке явище багатогранне і численними зв’язками поєднане з іншими явищами. Отже, одній людині важко враховувати всі його аспекти. Суперечки найчастіше тому й виникають, що партнери звертають увагу на суперечливі характеристики одного явища, і кожен з них по-своєму має рацію.
Першим, хто усвідомив важливість діалогової форми спілкування людей для прогресу пізнання, вважають Сократа. Відомі бесіди Сократа з друзями і недругами увійшли до золотого фонду культури людства. Античний мислитель вважав, що в голові окремої людини істина з’ являється вкрай рідко, найчастіше вона народжується у процесі цілеспрямованої бесіди. Для плідного розвитку думки потрібні щонайменше двоє. Спосіб, за допомогою якого розвивається діалог, він називав методом “баби-повитухи”. Натяк зрозумілий: для народження нової ідеї потрібна допомога [10].
Найшляхетніший вид суперечки - той, який ведеться для з’ ясування й зіставлення різних поглядів, пошуку істини. Свою позицію співрозмовники логічно обґрунтовують, з повагою ставляться до аргументів протилежної сторони. Таку суперечку називають дискусією (від лат. йіксткіо - дослідження, розгляд, розбір). У дискусії немає переможців. У процесі пошуку істини виграють усі [10].
Якщо ж мета суперечки - захистити, обстояти свою думку і спростувати думку опонента, таку суперечку називають полемікою (з давньогрец. роїєшікок - войовничий, ворожий). До перемоги в полеміці можна прийти шляхом переконання опонента. Однак нерідко до неї прагнуть будь-якою ціною, буквально примушуючи супротивника визнати свою неправоту. У цьому випадку використовують хитрощі, заборонені прийоми. Таку суперечку, розраховану на перемогу будь-якою ціною, називають еристичною.
Ділова суперечка може поєднувати дві мети: суперечка заради істини і для переконання опонента. Такий спосіб спілкування уможливлює використання різноманітних прийомів, які полегшують перемогу. Перевага в такій суперечці на боці того, хто не тільки глибше знайомий з проблемою, а й уміє використовувати ці прийоми, протидіяти хитрощам і забороненим прийомам, тобто володіє культурою ведення суперечки.
Модель суперечки залежить від того, чим зумовлено позиції сторін - ставленням до предмета суперечки чи ставленням до опонента? Принципова відмінність цих двох моделей виявляється в доборі різних методів ведення суперечки.
Перша модель: ставлення до проблеми не залежить від ставлення до опонента. Реалізація цього принципу пов’язана із застосуванням таких прийомів та методів:
а) виявлення проблеми в “чистому” вигляді, незважаючи на те, що про неї думають і як до неї ставляться інші сторони конфлікту;
б) оцінка проблеми, яка ґрунтується на об’єктивних критеріях, а не на характеристиках чого-небудь, зокрема й власних інтересів і намірів;
в) незалежна експертиза ситуації. Вона передбачає перший крок підведення різних цілей під спільний знаменник;
г) визначення власної позиції, яка є вираженням позиційного інтересу, а не претензій на абсолютну істину;
д) формулювання ставлення до позиції опонента виходячи з принципової рівності поглядів і позицій.
Друга модель: ставлення до проблеми формується крізь призму ставлення до опонента. Цьому принципові властиві такі прийоми та методи:
а) суперечливе положення розглядають лише під кутом зору “кому це вигідно?”, тобто виокремлюють не в “чистому” вигляді, а як прояв намірів протилежних сторін;
б) суперечливе положення оцінюють з позицій особистого суб’єктивного інтересу;
в) беруть до уваги лише позиційну експертизу, усі інші експертні оцінки унеможливлено;
г) оцінюють позицію опонента відповідно до уявлення про власну “позиційну перевагу”: “ця позиція правильна, тому що моя; позиція опонента неправильна, тому що належить опоненту”.
Культура ведення суперечки виявляється й у тому, щоб не вести суперечку з людиною, яка не розуміється на питанні, і коли це недоцільно (наприклад, якщо питання, яке поставив слухач, цікавить тільки його). У такому разі краще подякувати за висловлену думку і продовжити розмову з ним наодинці. Також можуть траплятися люди, переконані в тому, що існує лише дві думки: їхня власна і неправильна, адже не всі здатні зрозуміти і прийняти погляд іншого.
Приречена на поразку й суперечка з людиною, налаштованою проти особи свого опонента. Украй важко переконати партнера, якщо він зацікавлений у протилежному висновку.
Додамо, що важливе значення для ухвалення рішення про продовження суперечки мають обставини його проведення: чи підходить місце, чи достатньо часу для обговорення питання, чи немає нервозності, “кипіння пристрастей” у сторін, які сперечаються.
Починати суперечку можна, лише добре обміркувавши її доцільність і зваживши свої шанси на успіх. Вони більші, коли є час підготуватися до суперечки: проаналізувати проблему, обдумати свої аргументи, можливі заперечення й докази опонента.
За багатовікову історію сформувалися принципи і правила ведення суперечки. Знання й дотримання їх дає змогу зробити суперечку продуктивною та перемогти в ній.
Якщо принцип визначає стратегію, напрям діяльності, то правила характеризують тактику, конкретні дії. Принцип найчастіше відповідає на запитання: що треба робити, а правило дає відповідь на запитання: як треба поводитися в конкретній ситуації. Кожен принцип реалізується через сукупність правил [5].
Принципи сперечання
- Попередня підготовка.
- Толерантне ставлення до опонентів.
- Послідовний аналіз альтернатив.
- Коректність.
- Відстороненість.
- Подолання психологічних бар’єрів.
- Поетапне наближення до істини.
Принцип попередньої підготовки до сперечання. Попередня підготовка дає змогу мобілізуватися, багато чого обміркувати, змоделювати найбільш вірогідний перебіг суперечки, зробити деякі “заготовки”, зібрати й осмислити потрібну інформацію.
Правила попередньої підготовки до сперечання
- Продумайте стратегію, основний напрям, головну мету суперечки; передбачте найбільш вірогідні варіанти аргументації вашого опонента.
- Налаштовуйте себе (на всякий випадок) на найгірше, навіть на некоректну поведінку вашого опонента.
- Оцініть недоліки, а особливо достоїнства вашого опонента, рівень його професіоналізму, освіти, культури, особливості його характеру, мотиви вчинків.
- Зробіть “заготовки”, які дадуть змогу несподівано й сильно нейтралізувати можливу некоректну поведінку опонента.
- Не будьте наївними і не розслабляйтеся, мобілізуйтеся на битву, а не на світську бесіду.
Принцип толерантного ставлення до опонентів. Опонент так само, як і ви, має право на власну думку і прагне до істини, а процес пошуку останньої має бути коректним з обох сторін.
Правила толерантного ставлення до опонентів
- Пам’ятайте, що істина може виходити не тільки з ваших уст.
- Будьте психологічно готові вислухати будь-яку думку, будь-який аргумент і навіть некоректний випад проти вас.
- Чим більшу повагу ви виявите до свого опонента, тим більше у вас шансів перевести суперечку в конструктивне русло.
- Знайдіть сміливість погодитися з вашим опонентом, якщо переконуєтеся, що він справді має рацію.
- Не намагайтеся нав’язати свій погляд іншим, поки не вислухаєте всі докази й аргументи своїх опонентів.
- Визнайте, що ваш опонент хоч у чомусь має рацію.
- Майте терпіння не поспішаючи, аргументовано висловити свою думку.
Принцип послідовного аналізу альтернатив. Будь-яка проблема, як правило, має кілька можливих підходів і способів розв’язання. Однак не всі вони є оптимальними. Два різних способи залежно від умов, мети, засобів по- різному можуть слугувати знаходженню істини.
Правила послідовного аналізу альтернатив
- Чітко визначте альтернативу, її суть, ідею, концепцію.
- Розкладіть альтернативу на складові частини, етапи, логічний ланцюг проблем, завдань, аргументів, фактів.
- Проаналізуйте слабкі й сильні сторони альтернативи.
- Зосередьте увагу на слабких елементах альтернативного підходу.
- Узагальнюйте все позитивне й негативне в кожному з підходів.
Принцип коректного сперечання. Чим більш коректними будуть судження й дії, тим більше шансів на достойну перемогу над опонентом.
Правила коректного сперечання
- Навіть якщо опонент вдається до явно некоректного випаду, не опускайтеся до його рівня, не використовуйте некоректні прийоми.
- Крок за кроком руйнуйте некоректну аргументацію.
- Говорячи “ні”, аргументуйте своє заперечення.
- Критикуючи, пропонуйте конструктивний підхід до ситуації, що склалася, і вихід з неї.
- Думкам опонентів належить протиставляти ваші думки, а не амбіції, голе заперечення всього, що йде від осіб, які вам не симпатичні.
- Не намагайтеся перекричати, а аргументовано переконуйте свого опонента.
Принцип відсторонення. Давно помічено, що суперечку виграє не тільки той, хто більш ерудований, але й той, хто, ніби збоку стежачи за ходом суперечки, бачить усе, що відбувається, загалом і здатний коригувати свої недоліки і промахи, піднятися над особистими інтересами й подолати психологічні бар’єри.
Правила відсторонення у процесі сперечання
- Подумки спостерігайте ніби збоку себе й інших учасників суперечки.
- Оцініть, як під час сперечання змінюється настрій і ставлення до вас опонентів і ваших прихильників.
- Не бійтеся піднятися над особистими інтересами, які заважають вам наблизитися до істини.
- Намагайтеся діяти нестандартно, не будьте рабом ситуації, що склалася.
Принцип подолання психологічних бар’єрів. Серйозною перешкодою на шляху до перемоги у суперечці є неправильні психологічні настанови: наприклад, настанова на те, що протилежна сторона краще підготовлена, ніж ви, а тому сильніша за вас; або страх виглядати гірше, ніж ваш опонент, що стримує ваші судження й дії.
Правила подолання психологічних бар’єрів
- Стежте за думкою, аргументацією, а не за жестами, голосом свого опонента.
- Не поспішайте переривати вашого опонента, кидати йому репліки.
- Шукайте й аналізуйте слабкі місця, аргументи, приклади, докази вашого опонента.
- Не думайте, що противник сильніший за вас.
- Не будьте самовпевненими, не думайте, що протилежна сторона слабкіша за вас, менш підготовлена й інформована.
- Прагніть до того, щоб вас усі зрозуміли й адекватно сприйняли сказане вами.
- Пам’ятайте, що страх перед відповідями опонента - поразка.
Принцип поетапного наближення до істини. Ефективність сперечання і просування до істини прямо залежить від того, наскільки чітко вичленовано фази, етапи сперечання, альтернативні підходи до розв’язання проблеми.
Правила поетапного наближення до істини
- Сформулюйте мету, яку ви ставите, починаючи суперечку.
- Розбийте на етапи процес переконання.
- Сформулюйте проміжні цілі кожного етапу.
- Досягнувши проміжних цілей, зафіксуйте цей факт (наприклад фразою: “Отже, ми встановили, що...”).