Ораторське мистецтво правників
Г.С. Сковорода «Розмова п’яти подорожніх про істинне щастя в житті»
Особи: Афанасій, Яків, Григорій.
Афанасій. Люди в житті своїм працюють, метушаться, щось від когось утаюють, а нащо - багато хто й сам не тямить. Коли помислити, то з усіх людських діл, скільки їх там тисяч різних не є, буде один кінець - радість серця. Чи не для сього вибираємо ми за нашим смаком товаришів, аби мати задоволення від спілкування з ними; дістаємо високі чини, аби пиха наша від догідливості інших розпалювалася; вигадуємо всілякі напої, страви, закуски для всолодження смаку, вишукуємо різні музики, створюємо безліч концертів, менуетів, танців і контратанців для звеселення слуху; споруджуємо гарні будинки, насаджуємо сади, тчемо золототкані парчі, матерії, вишиваємо їх різними шовками і приємними для ока квітками й обвішуємося ними, щоб було приємно оку і ніжно тілу; складаємо запашні спирти, порошки, помади, духи і ними задовольняємо свій нюх. Одне слово, всіма способами, які лише вигадати можемо, намагаємося звеселяти дух наш. О, якими великими веселощами користуються вельможні й багаті персони! У їхніх палацах живе розчинений у радощах і задоволенні дух. О, яка дорога ти, радосте сердечна!
За тебе царі, князі і дуки платять безліч тисяч, а ми, біднота, що не має статків, начебто живимося тими крихтами, що падають з їхніх столів. Погадай же нині, якими гульбищами охоплені всі славні європейські міста?
Яків. Достеменно великими. Однак я чув, що ніде немає більше веселощів та розваг, аніж у Парижі й Венеції.
Афанасій. Певно, багато їх там, та допоки ти до нас їх з Венеції перевезеш, то помремо тут з нудьги.
Григорій. Годі пащекувати, любі друзі, високі посади, веселе місто, всілякі грища та розваги і всі ваші витівки безсилі потішити дух і тим вигнати нудьгу, що заволоділа вами.
Яків. А що ж зможе?
Григорій. Лише знання того, що складає щастя і як його віднайти.
Афанасій. Се так, ми народилися для справжнього щастя і мандруємо до нього, а життя наше - шлях, що тече, як річка.
Яків. Здавна вже шукаю я щастя, але ніде його знайти не можу,
Григорій. Коли достеменно хочете його віднайти, то скажіть мені, що для людини найкраще?
Яків. Бог його знає, і взагалі, нащо питаєш про те, чого великі мудреці ле змогли вирішити і розійшлись у своїх гадках, як подорожні на шляху? Адже те, що найкраще, - те й найвище, а що найвище - всьому голова -і кінець. Се найкраще добро звалось у стародавніх філософів завершенням усіх доброт і верховним добром; хто ж тобі дасть відповідь, що таке є край і пристанище всіх наших бажань?
Григорій. Тихіше, друже мій! Дуже далеко ти забрів. Я спитаю простіше. Чого ти у своєму житті бажаєш найбільше?
Яків. Ти наче палкою покопирсав мурашник - так несподівано розворушив мої бажання.
Афанасій. Я бажав би знайти високий чин, щоб мої підлеглі були міцні, як росіяни, а доброчесні, як стародавні римляни; щоб будинок мій був венеціанський, сад флорентійський; бажав би бути розумним, вченим, шляхетним і багатим, як бик на шерстину...
Григорій. Що ти брешеш?
Афанасій. ...дужим, як лев, гарним, як Венера...
Яків. Прийшла й мені на згадку Венера, так звана собачка.
Григорій. Прошу, кажіть.
Яків. ...Хвостатим, як лев, головатим, як ведмідь, вухастим, як осел...
Григорій. Маю сумнів, щоб могли увійти в вуха божі такі безглузді бажання. Ти за своїми вигадками подібний до дерева, яке хоче бути водночас і дубом, і кленом, і липою, і березою, і фігою, й оливою, і явором, і фініком, і трояндою, і рутою... сонцем і місяцем... хвостом і головою. Дитинча, що сидить на материних руках, часто хапається за ніж, за вогонь, але прсми- лосердна наша мати природа краще знає, що нам корисне. Хоч і плачемо, й пориваємося, вона сосками своїми всіх нас уміру харчує й зодягає, і сим добре маля задоволене, а злорадне хвилюється саме й інших турбує. Скільки ж мілійонів сих нещасних дітей день і ніч волають, нічим не задоволені: одне їм дадуть у руки - вони плачуть за чимось іншим. Годі нам бути нещасливими.
Афанасій. Чому ж?
Григорій. Не можемо знайти щастя.
Яків. Бо що?
Григорій. Бо не бажаємо і бажати не можемо.
Афанасій. Чому?
Григорій. Тому що не знаємо, в чому воно полягає. Початок справи - знаття, звідки йде бажання - пошук, потім отримуємо результат, ось і задоволеність, тобто те, що отримуємо і що для людини благо. Затям відтак, що таке премудрість.
Яків. Я часто чую се слово: премудрість.
Григорій. Сенс премудрості в тому, щоб осмислити, в чому полягає щастя, - ось праве крило, а доброчесність прагне до пошуку. Через се вона в греків та римлян мужністю і силою зветься - ось і ліве крило. Без сих крил годі вибратись і полетіти до гаразду. Премудрість - се гостре, далекозоре орлине око, а добродійність - мужні руки і легкі оленячі ноги..
Яків. Отже, що тобі сказати?
Григорій. Зголосіть головне ваше бажання.
Яків. Наше найбільше бажання - бути щасливими.
Григорій. Хіба ж ти бачив звіра або птаха без сих думок? Скажи, лишень, де і в чому те щастя, яке шукаєш? А без сього, рідний, ти сліпець: він шукає батьківський замок, але не знає, де він. Знає, що шукає щастя, але, не тямлячи, де воно, впадає в нещастя. Премилосердна природа всім без винятку відкрила шлях до щастя...
Яків. ...Все народжується на добрий кінець. А добрий кінець - оце і є щастя...
Листи Г.С. Сковороди до улюбленого учняМ. І. Ковалинського (уривки)
Найжаданіший друже Михаиле!
У всьому найкраще додержуватися міри. Надмірність породжує пересиченість, пересиченість - нудьгу, нудьга ж - душевний смуток, а хто хворіє на це, того не можна назвати здоровим. Немає години, непридатної для занять корисними науками, і хто помірно, але постійно вивчає предмети, корисні як у цьому, так і в майбутньому житті, тому навчання - не труд, а втіха. Хто думає про науку, той любить її, а хто її любить, той ніколи не перестає учитись, хоча б зовні він і здавався б бездіяльним...
Бо що може бути більш приємне, молоде і животворне, ніж любов? Хіба мені не уявляються позбавленими сонця і навіть мертвими ті, що позбавлені любові. Далі, хороша любов та, яка є істинною, міцною і вічною. Любов ніяким чином не може бути вічною і міцною, якщо породжується тлінними речами, тобто багатством, і тому міцна і вічна любов виникає із спорідненості вічних душ, які зміцнюються їх доброчесністю... Бо як гниле дерево не склеюється з іншим гнилим деревом, так і між негідними людьми не виникає дружби. Тому, якщо тобі моя любов дорога, то не бійся, що вона припиниться. Бо поки ти шануєш чесноту, доти і любов зростає...
Афоризми Г. С. Сковороди
Більше думай і тоді вирішуй.
Хто добре запалився, той добре почав, а добре почати - це наполовину завершити.
Розум завжди любить до чогось братися, і коли він не матиме доброго, тоді звертатиметься до поганого.
Одне мені тільки близьке, вигукну я: о школо! о книги!
З видимого пізнай невидиме.
Коли велика справа - панувати над тілами, то ще більша - керувати душами.
Збери всередині себе свої думки і в собі самому шукай справжніх благ.
Копай всередині себе криницю для тої води, яка зросить і твою оселю, і сусідську.
Коли ти твердо йдеш шляхом, яким почав іти, то, па мою думку, ти щасливий.
Не за обличчя судіть, а за серце.
Пізнаєш істину - ввійде тоді у кров твою сонце.
Перш за все батька й матір шануй і служи їм. Вони ж бо видимі портрети тієї невидимої сили, якій ти стільки зобов’язаний.
Нова людина має і мову нову.
Годі побудувати словом, коли те саме руйнувати ділом. Життя наше - це подорож, а дружня бесіда - це візок, що полегшує мандрівникові дорогу.
Не розум від книг, а книги від розуму створились.
Облиш забобони, обмий совість, а потім одежу, залиш усі свої хиби і підіймайся!
Той розуміє юність, хто розуміє старість.
Любов є джерело всякого життя.