Адміністративне право України. Повний курс
РОЗДІЛ 2. СИСТЕМА АДМІНІСТРАТИВНИХ СУДІВ
Конституцією визначено, що з метою захисту прав, свобод та інтересів особи у сфері публічних правових відносин в Україні діють адміністративні суди (ст. 125 Конституції України). Кодекс адміністративного судочинства України в ст. 4 визначає адміністративний суд як суд, до компетенції якого цим Кодексом віднесено розгляд і вирішення адміністративних справ (переданих на вирішення адміністративного суду публічних правових суперечок).
Публічно-правовий спір - конфлікт, у якому хоча б одна сторона здійснює публічні владні управлінські функції, зокрема на виконання делегованих повноважень, і суперечка виникла у зв’язку з виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, що уповноважує або зобов’язує надавати такі послуги виключно суб’єкта владних повноважень, і конфлікт виник у зв’язку з наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб’єктом виборчого процесу чи процесу референдуму, і конфлікт виник у зв’язку з порушенням її прав у такому процесі з боку суб’єкта владних повноважень або іншої особи.
Уявлення про систему адміністративних судів в Україні можна скласти на підставі системного аналізу положень Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 № 1402-УШ.
За змістом його положень систему адміністративних судів складають:
- місцеві адміністративні суди - місцеві загальні суди як адміністративні суди та окружні адміністративні суди;
- апеляційні адміністративні суди;
- Касаційний адміністративний суд у складі Верховного суду.
Організаційно-правові засади функціонування судової системи під час здійснення адміністративного судочинства
Місцеві адміністративні суди розглядають справи адміністративної юрисдикції (адміністративні справи). Місцевими адміністративними судами є місцеві загальні суди як адміністративні суди та окружні адміністративні суди. Станом на 01.01.2018 р. до мережі місцевих адміністративних судів належать: Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим; окружні адміністративні суди в областях, окружні адміністративні суди міст Києва та Севастополя1. Юрисдикція місцевих судів щодо окремих категорій справ, а також порядок їх розгляду визначаються КАСУ
Апеляційними судами з розгляду адміністративних справ є апеляційні адміністративні суди, які утворюються у восьми апеляційних округах. Це зокрема Перший апеляційний адміністративний суд в апеляційному окрузі, що включає Донецьку та Луганську області, розташований у містах Донецьку та Краматорську Донецької області; Восьмий апеляційний адміністративний суд в апеляційному окрузі, що включає Волинську, Закарпатську, Івано- Франківську, Львівську, Рівненську та Тернопільську області, розташований у місті Львові.
У випадках, визначених КАСУ, апеляційні адміністративні суди діють як суди першої інстанції.
У складі апеляційного суду можуть утворюватися судові палати з розгляду окремих категорій справ. Рішення про утворення судової палати, її склад, а також про обрання секретаря судової палати ухвалюються зборами суддів апеляційного суду за пропозицією голови суду.
Повноваження апеляційного суду:
1] здійснює правосуддя в порядку, установленому процесуальним законом;
2] аналізує судову статистику, вивчає та узагальнює судову практику, інформує про результати узагальнення судової практики відповідні місцеві суди, Верховний Суд;
3] надає місцевим судам методичну допомогу в застосуванні законодавства та ін.
Верховний Суд є найвищим судом у системі судоустрою України, який забезпечує сталість та єдність судової практики у порядку та спосіб, визначені процесуальним законом.
Верховний Суд: здійснює правосуддя як суд касаційної інстанції, а у випадках, визначених процесуальним законом, - як суд першої чи апеляційної інстанції, у порядку, установленому процесуальним законом; здійснює аналіз судової статистики, узагальнення судової практики; звертається до Конституційного Суду України щодо конституційності законів, інших правових актів, а також щодо офіційного тлумачення Конституції України; забезпечує однакове застосування норм права судами різних спеціалізацій у порядку та спосіб, визначені процесуальним законом та ін.
У складі Верховного Суду діє Касаційний адміністративний суд, до складу якого входять судді відповідної спеціалізації.
У Касаційному адміністративному суді обов’язково створюються окремі палати з урахуванням спеціалізації суддів для розгляду справ щодо:
1] податків, зборів та інших обов’язкових платежів;
2] захисту соціальних прав;
3] виборчого процесу та референдуму, а також захисту політичних прав громадян.
Інші палати створюються за рішенням зборів суддів касаційного суду.
Запитання і завдання
- Якими нормативно-правовими актами визначаться система адміністративних судів України?
- Схарактеризуйте організаційно-правові засади функціонування судової системи під час здійснення адміністративного судочинства.
- Визначте систему адміністративних судів і поясність принцип її побудови.
Література для поглибленого вивчення
- Чаку Є. Оптимізація організації та функціонування адміністративних судів в Україні : дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.07. Дніпропетровськ, 2012. 181 с.
- Пчелін В. Організація адміністративного судочинства України:правові засади : автореф. дис. ... д-ра юрид. наук : 12.00.07. Харків, 2017. 40 с.
- Ковалів М., Гаврильців М., Стахура І..Адміністративне судочинство: навч. посібник. Львів: ЛьвДУВС, 2014. 596 с.