Адміністративне право України. Повний курс
7.2. Види адміністративних процедур
З урахуванням комплексного характеру адміністративних процедур і широкого спектру їх можливого застосування логічно постає питання виокремлення видів адміністративних процедур. Існує декілька критеріїв для їх класифікації.
1. Залежно від того, хто є ініціатором адміністративної процедури, виокремлюють:
- заявні адміністративні процедури, які виникають виключно за наявності заяви правосуб´єктної особи до суб´єкта публічного адміністрування з метою забезпечення реалізації своїх прав і свобод або сприяння в реалізації законних інтересів.
Приклад: процедури, що виникають у зв´язку із заявою про надання адміністративної послуги;
- втручальні адміністративні процедури, які виникають за ініціативи суб´єкта публічної адміністрації, за наявності для цього правових підстав.
Приклад: інспекційні процедури, притягнення осіб до адміністративної відповідальності.
2. Залежно від складності здійснення адміністративної процедури виділяють:
- прості адміністративні процедури, що полягають у вчиненні суб´єктом публічного адміністрування певних одноразових дій, які дозволяють завершити процедуру й ухвалити адміністративний акт.
Приклад: реєстрація за місцем проживання.
- складні адміністративні процедури, які потребують здійснення складних нелінійних дій із можливим залученням спеціалістів, експертів, перекладачів тощо.
Приклад: порядок вибору особою лікаря, який надає первинну медичну допомогу, через подання декларації в електронній системі охорони здоров´я1.
3. Залежно від кількості осіб, які претендують на отримання певного соціального результату, виокремлюють: одноособові (наприклад, призначення пенсії за віком) і конкурсні процедури.
Приклад: порядок проведення конкурсу з добору кандидатів на посади членів Національного агентства з питань запобігання корупції.
4. Залежно від сутності адміністративні процедури бувають: реєстраційні, дозвільні, інспекційні, екзаменаційні, акредитаційні, ліцензійні тощо.