Адміністративне право України. Повний курс
1.3. Система адміністративного України
Галузь адміністративного права утворює певну систему норм, оскільки об´єднує певні відносно самостійні складові інститути та підгалузі права.
Професор В. Авер’янов уважав, що система адміністративного права означає внутрішню єдність цієї правової галузі, яка відбиває послідовне розміщення і взаємозв’язок її структурних елементів (частин) - підгалузей права і правових інститутів, що складаються з певних сукупностей однорідних норм.
Отже, система адміністративного права - це внутрішня єдність галузі адміністративного права України, що відбиває послідовне розміщення і взаємозв´язок її структурних елементів (частин) - адміністративно-правових інститутів і підгалузей адміністративного права, які складаються з певних сукупностей однорідних адміністративно-правових норм.
Основними елементами системи адміністративного права є:
Норма адміністративного права - загальнообов’язкове правило поведінки, яке встановлено або санкціоноване державною з метою забезпечення публічних прав і свобод людини й громадянина, нормального функціонування громадянського суспільства та держави та захищене від порушення засобами державного примусу.
Інститут адміністративного права - сукупність норм адміністративного права, що регулює однорідні чи близькі суспільні відносини.
Підгалузь адміністративного права - сукупність інститутів і норм адміністративного права, пов’язаних спільною метою юридичного регулювання.
Серед провідних учених-адміністративістів продовжується дискусія щодо зовнішнього формального опису системи адміністративного права. При цьому домінують три основні погляди:
1] система адміністративного права складається із загальної та спеціальної частин;
2] адміністративне право поділяється на «Загальне адміністративне право» та «Особливе адміністративне право»;
3] адміністративне право поділяється на «Загальне адміністративне право», «Особливе адміністративне право» та «Спеціальне адміністративне право»;
Уважається, що перший варіант розуміння системи адміністративного права дістався у спадок від минулої епохи, коли одним з основних джерел адміністративного права був КУпАП, що поділяється на «загальну» на «особливу» частини. До особливої частини входить публічне адміністрування в різних галузях (сферах, секторах) суспільного життя.
Поділ на Загальне й Особливе право в новітнє вітчизняне адміністративне право України було запозичено з адміністративного права ФРН.
Німецький вчений у галузі адміністративного права Х. Маурер зміст загального адміністративного права формує із семи розділів:
1] публічна адміністрація й адміністративне право (поняття публічної адміністрації; історія адміністративного права; поняття адміністративного права; адміністративне право як складова публічного права; джерела адміністративного права); 2) основні поняття адміністративного права (принцип верховенства права; адміністративний розсуд у діяльності публічної адміністрації; суб´єктивне публічне право та адміністративно-правові відносини; 3) адміністративний акт як форма адміністративної діяльності; 4) інші форми адміністративної діяльності (указ, постанова, угода, план, адміністративно-приватні акти, електронне врядування); 5) адміністративна процедура та адміністративне виконання; 6) адміністративна організація (адміністративні органи влади; внутрішня організація адміністративних органів; пряме державне управління; опосередкована публічна адміністрація; адміністративне регулювання); 7) право державної компенсації - відповідальність публічної адміністрації за порушення прав і законних інтересів приватних осіб та процедури відновлення порушених прав приватних суб´єктів права.
Особливе адміністративне право є комплексним утворенням, у межах якого об´єднано підгалузі адміністративного права. Особливість цих підгалузей полягає в тому, що вони є залежними від загального адміністративного права. Кожна з них регулює порядок реалізації публічною адміністрацією окремої галузі (сфери) публічного адміністрування. Перелік підгалузей, які утворюють зміст особливого адміністративного права, є відкритим. Розширення кількості функцій, які покладаються на публічну адміністрацію, призводить до появи нових підгалузей особливого адміністративного права.
В умовах сьогодення визнано, що складниками Особливого адміністративного права є: адміністративно-деліктне право, службове право та поліцейське право (адміністративна діяльність поліції).
Деякі вчені додатково до змісту Особливого адміністративного права відносять: адміністративно-господарське право; екологічне право, енергетичне право; інфраструктурне право; митне право; муніципальне право; податкове право; захист від надзвичайних ситуацій; право соціального захисту; спортивне право.
Утверджуючи в національній доктрині адміністративного права поділ на Загальне й Особливе, вчені-адміністративісти об´єктивно постали перед потребою сформувати Спеціальне адміністративне право, до змісту якого включається специфіка публічного адміністрування в окремих відносно відособлених сферах суспільних відносини, зокрема: публічне адміністрування у сфері юстиції; публічне адміністрування у сфері економіки; публічне адміністрування у сфері охорони здоров’я.
Таким чином, система сучасного адміністративного України як галузі правознавства об´єктивно складається із Загального, Особливого та Спеціального адміністративного права.
При цьому потрібно зазначити, що зміст адміністративного права як начальної дисципліни й науки виходить за межі змісту адміністративного права як галузі. Причиною першого є те, що в умовах самоврядування вищих навчальних закладів науково-педагогічні працівники формують авторські програми з однойменної дисципліни з урахуванням традицій і специфічних умов навчання у відповідному начальному закладі.
Що стосується сфери впливу науки адміністративного права, то вона є найширшою та наповнює всю юридичну матерію суспільства, якщо там об’єктивно неможливо обійтися без втручання суб’єкта публічної адміністрації для захисту прав, свобод і законних інтересів приватних осіб або забезпечення публічного інтересу держави й суспільства в цілому.
Питання для самоконтролю
- У чому полягає зміст публічного адміністрування як форми реалізації публічної влади?
- Назвіть види публічного адміністрування.
- Хто належить до суб´єктів публічного адміністрування?
- У чому полягає зміст і сутність публічного інтересу?
- Здійсніть відмежування публічного інтересу від приватного.
- У чому полягає призначення (мета і завдання) адміністративного права?
- Назвіть відносини, що складають предмет адміністративного права.
- Здійсніть відмежування адміністративного права від цивільного.
- Яку структуру має адміністративне право?
- Назвіть підгалузі, які входять до особливого адміністративного права.
Література для поглибленого вивчення
- Авер’янов В. Людиноцентристська ідеологія як основа реформування українського адміністративного права в умовах інтеграційного процесу.
- Авер’янов В. та ін. Виконавча влада і адміністративне право. Київ: Ін Юре, 2002. С. 77.
- Гриценко І., Мельник Р., Пухтецька А. та ін. Загальне адміністративне право: підручник. Київ: Юрінком Інтер, 2017. 566 с.
- Галунько В. Публічний інтерес в адміністративному прав. Форум права. 2010. №4. С. 178-182.
- Мельник Р., Бевзенко Р. Загальне адміністративне право: навчальний посібник. Київ: Ваіте, 2014. 376 с.
- Галунько В., Курило В., Короєд С. та ін. Адміністративне право України. Т.1. Загальне адміністративне право. Херсон: Грінь Д.С., 2015. 272 с.