Міжнародні відносини

РОЗДІЛ 8. Карибська (Кубинська) криза

Ніколи світ не стояв так близько від третьої світової війни, як в жовтневі дні 1962 р. Страшна термоядерна війна могла знищити, спе- пелити, знести з лиця Землі Європу і Америку. А люди на інших континентах могли загинути від надмірної радіації.

А починалось усе цілком мирно і навіть романтично. Микита Хрущов і Радіон Маліновський, маршал, міністр оборони СРСР, чудовим літнім вечором прогулювались берегом Чорного моря, милувались заходом сонця, красою моря. У Хрущова був захоплений настрій, а Маліновський сказав, що так то воно так, але зовсім поруч, в Туреччині, стоять американські ракети, які за лічені хвилини можуть знищити найважливіші центри в СРСР. А от радянські стратегічні ракети, в кільканадцять разів дорожчі за американські тактичні, будуть летіти до США значно довше.

Становище на той час для СРСР було справді загрозливим: 5 березня 1959 р. США уклали в Анкарі воєнні угоди з Туреччиною, Іраном та Пакистаном. І Хрущов серйозно замислився: чого ж це так? Як Радянському Союзу зрівнятись в цьому плані зі США? І тут згадали про Кубу.