Міжнародні відносини

Вступ ФРН до НАТО

16 вересня 1954 р. держсекретар США Даллес прибув до Європи. Обминаючи «бунтівний Париж», він відвідав «вірних союзників» — Бонн і Лондон. Напередодні, 12-13 вересня, Бонн відвідав міністр закордонних справ Великобританії Антоні Іден. Йшлося про те, як знайти альтернативу ЄОС і включити ФРН до НАТО, а німецькі збройні сили ввести до складу натівських збройних сил в Європі.

Французький уряд, стривожений неповагою до Парижу високого американського гостя, поспішив виправдатись перед представником США. 20 вересня 1954 р. прем’єр-міністр Франції П’єр Мендес-Франс на нараді західних керівників намагався виправдати свій уряд у справі ЄОС і запевнити США у повній підтримці Францією американського курсу. Західні лідери обговорювали можливі обхідні маневри для втягування ФРН до НАТО і створення її збройних сил.

28 вересня — 3 жовтня 1954р. в Лондоні відбулась конференція дев’яти держав — США, Великобританії, Франції, ФРН, Італії, Канади, Бельгії Нідерландів та Люксембургу. Було прийнято рішення про пе- ретворення Західного союзу (Брюссельського пакту) на Західноєвропейський союз (ЗЄС) шляхом залучення до першого ФРН та Італії. ФРН отримувала право створити власні збройні сили в кількості 12 дивізій (0,5 млн військовослужбовців), включаючи військово-повітряні сили (1350 літаків) та військово-морський флот. Оскільки Західний союз, а віднині Західноєвропейський союз, входили до НАТО[1] [2], то тим самим новоприйняті країни — ФРН та Італія тепер також увійшли до цього військово-політичного блоку.

Рішення про вступ ФРН у Західноєвропейський союз і НАТО було офіційно оформлено на Паризькій нараді дев’яти держав 20—23 жовтня 1954р. Паризькі угоди скасовували у ФРН окупаційний режим, уряд ФРН заявляв, що не вдаватиметься до сили для об’єднання Німеччини або зміни існуючих кордонів. ФРН зобов’язувалась не виробляти засобів масового знищення — атомної, бактеріологічної та хімічної зброї.

Паризькі угоди набули чинності 5 травня 1955р. ФРН набула суверенітету. До ЗЄС вона вступила 7 травня, до НАТО — 9 травня 1955 р.



[1] Військову організацію Західного Союзу було включено до НАТО 20 грудня 1950 р.

[2] Радянська нота протесту західним державам була надіслана 13 листопада 1954 р.