Міжнародні відносини

Створення Організації американських держав (ОАД)

30 квітня — 1 червня 1948р. в м. Богота (Колумбія) на 9-й міжамериканській конференції[1] було офіційно засновано Організацію американських держав (ОАД) та прийнято її статут. США намагались офіційно закріпити існування американського регіонального військово-політичного угруповання, яке на їх думку до цього часу носило доволі аморфний характер. Згідно з атмосферою «холодної війни» прийняттям на конференції «Декларації про збереження і захист демократії в Америці» США зобов’язували американські держави обмінюватись інформацією про комуністичну діяльність у Західній півкулі і спільно боротись проти комуністичної загрози.

Проте створити в Латинський Америці щось на зразок НАТО або хоча б СЕАТО Сполучені Штати не змогли. Та в цьому, мабуть, і не було потреби.

Буржуазно-демократичні революції, що відбувались у Гватемалі (1944—1954 рр.) і Болівії (1952 р.), хвилювали США не стільки в політичному, скільки в економічному сенсі: нові національні уряди, дбаючи про національні інтереси своїх країн, обмежували свавілля американських компаній — «Америкен фрут компані» та ін.

У 1951 р. за ініціативою США була створена Організація центральноамериканських держав (ОЦАД), куди увійшли: Гватемала, Гондурас Коста-Ріка, Нікарагуа та Сальвадор. США розглядали ОЦАД як засіб боротьби проти комуністичної загрози, посилення лівих сил в цьому регіоні. У 1963 р. статут ОЦАД було переглянуто в напрямку надання організації військового характеру, було створено Центральноамериканську раду оборони. В 1966 р. було укладено угоду про співробітництво між ОЦАД і Організацією американських держав. Проте незгоди між державами-членами ОЦАД робили об’єднання нестійким. У 1967 р. з ОЦАД вийшла Коста-Ріка, у 1971 р. — Гондурас. З середини 70-х років діяльність ОЦАД фактично завмерла.



[1] Конференції американських держав, що скликались з 1889 до 1948 р., офіційно іменувались Міжнародними конференціями американських держав, інколи - Панамериканськими конференціями.