Міжнародні відносини

Перша «хвиля» деколонізації

Перемога демократичних сил над фашистсько-мілітаристським блоком у другій світовій війні дав поштовх до початку процесу деколонізації у світі. Цьому сприяли такі фактори, як втрата переможеними державами — Італією, Японією своїх колоній; значне ослаблення в війні великих колоніальних імперій - Великобританії та Франції та менших — Голландії і Бельгії; розвиток в період війни руху Опору фашистсько- мілітаристським загарбникам, який викликав сподівання на визволення після війни з-під колоніального гніту і переріс у національно-визвольну боротьбу; зростання під час війни економічного, особливо промислового розвитку колоніальних країн тощо.

Одними з перших колоніальних країн, де розпочався національно-визвольний рух, були країни, окуповані під час війни японськими загарбниками. Адже ті, захоплюючи колоніальні країни, з метою полегшити встановлення там свого панування, оголошували себе «борцями проти європейських колонізаторів». Подекуди їм вдавалось отримувати підтримку місцевої національної влади, яка йшла на співробітництво з окупантами. Обман швидко виявлявся, народ чинив опір окупантам. І коли після війни повертались «справжні володарі», то вони зустрічали народний Опір — народ прагнув незалежності.

При цьому боротьбу за незалежність очолювали як праві, так і ліві сили, і національно-визвольна боротьба часто-густо переростала у жорстоке суперництво між капіталістичними і комуністичними силами.