Міжнародні відносини

Створення Організації Об’єднаних Націй (ООН)

Ліга Націй, створена на вимогу президента США Вудро Вільсона Паризькою мирною конференцією 1919 р., виконати своє завдання не спромоглася і фактично припинила свою діяльність наприкінці 1939 р. (ліквідована у квітні 1946 р.).

Таким чином, вже в перші роки другої світової війни необхідність створення такої організації стала наявною. Вперше про це було сказано в Атлантичній хартії, підписаній У. Черчіллем і Ф. Рузвельтом 14 липня 1941 р., до якої приєднався і Радянський Союз. Наступним кроком вважається підписання 1 січня 1942 р. у Вашингтоні «Декларації об’єднаних націй», під якою поставили свої підписи 26 держав. В жовтні 1943 р. питання, що обговорювалось з державним секретарем США Корделем Хеллом у Москві, було предметом обговорення на Тегеранській конференції. На Думбартон-Окській конференції, що відбувалась у Вашингтоні (21 серпня—7 жовтня 1944 p.), представники чотирьох головних союзних держав — СРСР, США, Англії та Китаю виробили головні принципи Статуту ООН, завдяки яким Організація мала складатись з таких головних органів: Генеральна Асамблея, Рада Безпеки, Міжнародний суд та Рада з економічних та соціальних питань. Було визначено функції кожного з цих органів. Вирішено, що постійними членами Ради Безпеки мають бути представники п’яти великих держав (США, СРСР, Англія, Франція, Китай), а шість тимчасових членів обиратимуться терміном на два роки. Не було остаточно вирішено питання про застосування права «вето» постійними членами (Рузвельт вважав, що в разі, коли зацікавленою стороною буде велика держава, то вона має втрачати право «вето») і питання про членство в ООН радянських союзних республік: СРСР наполягав, щоб усі 15 радянських союзних республік були членами ООН. На тій підставі, що п’ять британських домініонів ставали такими.

На Ялтинській конференції було прийнято важливе рішення про те, що Українська РСР та Білоруська РСР стануть членами ООН як такі, що внесли надзвичайний внесок у розгром гітлерівської Німеччини. Конференція ухвалила рішення про скликання у Сан-Франциско 25 квітня 1945 р. конференції для прийняття Статуту ООН і для офіційного створення цієї організації.

З 25 квітня по 25червня 1945р. конференція в Сан-Франциско обговорювала і затвердила Статут ООН (складався з 19розділів і 111 статей) і таким чином започаткувала діяльність цієї організації.