Управління персоналом
9.4. Контролінг в управлінні персоналом
Без контролю кадрове планування не може бути успішним. При цьому контроль не можна плутати з наглядом над людьми в організації. Цей контроль не можна також розуміти і застосовувати як вираження недовіри стосовно співробітників. Контроль як функція керівництва завжди спрямований на конкретні задачі та завжди є складовою частиною цілеспрямованого процесу прийняття рішень.
Найпершою задачею контролю є фіксація результатів кадрового планування. При зіставленні запланованого й отриманого результатів випливає аналіз відхилень і розробка заходів щодо коригування. Відповідно до цієї інтерпретації кадровий контроль є регулярною заключною фазою процесу прийняття кадрових рішень. Поряд із задачею інформаційної підтримки кадрового планування кадровий контроль у рамках загального організаційного контролю спрямований на оптимізацію використання персоналу в організації. Контроль надає інформацію для звітності та дозволяє документувати дотримання трудових і соціально-правових норм.
Необхідно диференціювати різні аспекти контролю щодо кадрової справи. Контроль може стосуватися, з одного боку, самих кадрових процесів, а з іншого боку - їхніх результатів. Тут повинні прийматися до уваги не тільки глобальний процес прийняття рішень, який виходить за рамки окремих функцій, але і процеси прийняття рішень у межах окремих кадрових підсистем (функцій), а також їхні результати.
Розширення традиційного розуміння кадрового контролю коригувального типу дає кадровий контролінг. Функція контролінга складається з координації цілеприпускання, планування, контролю й інформації. Координаційна задача стає все більш значущою, тому що кадрова робота з її функціями стає все більш комплексною і багатогранною взаємозалежністю цілей і засобів, що вимагають цілеспрямованого узгодження. Цілями кадрового контролінга може бути:
- підтримка кадрового планування;
- забезпечення гарантії надійності та підвищення якості інформації про персонал;
- забезпечення координації у рамках функціональних підсистем системи управління персоналом, а також стосовно інших функціональних підсистем організації;
- підвищення гнучкості в управлінні персоналом шляхом своєчасного виявлення недоліків і ризиків для кадрової роботи та ін.
До задач кадрового контролінга відноситься створення кадрової інформаційної системи, а також аналіз наявної інформації з погляду її значущості для кадрової служби. На практиці для наочності кадрового контролінга використовуються деталізовані переліки задач. Прикладом може служити такий деталізований перелік завдань кадрового контролінга:
1. Створення системи кадрового планування і контролю:
- вибір методу і процедур;
- визначення порядку проведення планування;
- визначення основних вимог щодо складання плану і контролю за ним;
- визначення зовнішніх і внутрішніх передумов плану.
2. Створення кадрової інформаційної системи:
- визначення потреби в інформації;
- розробка системи інформації про робочі місця;
- розробка системи оцінки кадрів;
- розбудова інформаційної системи для обліку зовнішніх і внутрішніх змін, що мають значення для планування;
- ієрархічний аналіз потреби в інформації;
- визначення одержувачів інформації;
- підготовка і оформлення змісту кадрової звітності.
3. Координація кадрового планування:
- підготовка засідань щодо кадрового планування;
- проведення обговорень плану з керівниками відповідних служб;
- перевірка дотримання завдань, що встановлені кадровим планом по всій організації;
- узгодження кадрового плану з іншими частковими планами організації;
- проведення контролю за виконанням плану;
- розробка відповідних пропозицій і заходів для усунення відхилень від плану.
4. Проведення досліджень ефективності кадрового плану.
5. Виконання функцій кадрового аудиту:
- перевірка методів, моделей і процесів, що застосовуються у кадровій справі, з погляду їх економічної та соціальної ефективності;
- перевірка здатності відповідальних співробітників правильно використовувати інструментарій кадрового управління;
- проведення внутрішніх і зовнішніх порівняльних оцінок ефективності роботи з кадрами організації.
6. Ведення системи кадрової інформації.
7. Складання звітів по кадрах.