Управління персоналом
6.3. Методи визначення потреби організації у кадрах різних функціональних груп
Планування потреби в персоналі є початковим щаблем процесу кадрового планування й базується на даних про наявні й заплановані робочі місця, план проведення організаційно-технічних заходів, штатному розкладі й плані заміщення вакантних посад. При визначенні потреби в персоналі в кожному конкретному випадку рекомендується участь керівників відповідних підрозділів.
Методи визначення потреби організації в кадрах різних функціональних груп використовуються у практиці планування при розрахунку якісної та кількісної потреб персоналу.
Якісна потреба, тобто потреба за категоріями, професіями, спеціальностями, рівнем кваліфікаційних вимог до персоналу, розраховується виходячи з:
- професійно-кваліфікаційного розподілу робіт відповідно до виробничо-технологічної документації на робочий процес;
- вимог до посад і робочих місць, які закріплені у посадових інструкціях або описах робочих місць;
- штатного розкладу організації та її підрозділів, де фіксується склад посад;
- документації, що регламентує різні організаційно-управлінські процеси.
Кількісна потреба у персоналі зводиться до вибору методів розрахунку чисельності співробітників із установленням вихідних даних для такого розрахунку і безпосереднього визначення необхідної чисельності працівників за відповідальний період. Принципових відмінностей у вітчизняній і закордонній практиці визначення чисельності персоналу не спостерігається. Як і в звичайному плануванні, існують три групи методів: балансові, нормативні та математико-статистичні.
Балансові методи ґрунтуються на взаємному ув´язуванні ресурсів, якими володіє організація, і потреб у них у рамках планового періоду. Якщо ресурсів у порівнянні з потребами недостатньо, то відбувається пошук інших додаткових джерел, що дозволяють покрити дефіцит.
При плануванні, в основному застосовуються трудові баланси, що відбивають рух робочої сили і використання календарного фонду робочого часу.
Нормативний метод полягає у тому, що в основу планових завдань на визначений період кладуться норми витрат різних ресурсів на одиницю продукції (робочого часу, витрати фонду зарплати та ін.).
За робочими спеціальностями в основі розрахунку чисельності лежить система нормування праці. На основі норм часу, виробітку, обслуговування або трудомісткості планованого обсягу виробництва визначається потреба у робітниках за необхідними спеціальностями.
Оскільки у змісті праці службовців великий обсяг ненормованих, творчих робіт, визначати потребу у фахівцях і керівниках важко. Тому найчастіше використовують усереднені норми керованості. Зокрема використовуються такі норми керованості:
- для керівників організацій і їхніх перших заступників - не більш 10-12 осіб (підрозділів);
- для функціональних відділів - не менше 7 - 10 осіб;
- для функціональних бюро - не менше 4 - 6 осіб;
- для конструкторських і технологічних відділів - 15 - 20 осіб.
Посада заступника керівника вводиться, як правило, при перевищенні норми керованості у 1,5 рази.
Математико - статистичні методи умовно розділяють на дві групи:
- статистичні методи;
- методи експертних оцінок.
Статистичні методи ґрунтуються на аналізі взаємозв´язку між потребою в персоналі й іншими змінними величинами, наприклад, обсягом виробництва. При цьому в розрахунок приймаються дані за попередній період і передбачається, що потреба у майбутньому буде розвиватися за аналогічною залежністю. Найбільше часто використовуються такі стохастичні методи:
- розрахунок числових характеристик;
- регресійний аналіз;
- кореляційний аналіз.
Метод експертних оцінок ґрунтується на використанні досвіду фахівців і керівників. Ці методи підрозділяються на:
- просту оцінку;
- розширену оцінку (одноразову і багаторазову - метод Дельфі).