Теорія і практика правозастосування

1. Дія нормативно-правового акту в часі

Всі нормативно-правові акти мають визначені, тимчасові, територіальні обмеження (кордони) свого існування і дії, а також розповсюджуються на визначене коло осіб (суб’єктів права). Для практики безпосереднє значення має проблема межі дії нормативних актів. Вона включає в себе чотирі питання: На які суспільні відносини даний акт розповсюджується; З якого моменту і по який нормативний акт має юридичну силу; На яку територію він розповсюджує свій регулюючий вплив; Які його адресати. Нормативні акти регулюють різні за своїм характером відносини.

Під юридичною силою нормативно-правового акта розуміється його здатність реально діяти, фактично породжувати юридичні наслідки. Будь-який нормативно-правовий акт має межі своєї дії (існування): 1) у часі, тобто обмежений періодом дії, коли нормативно-правовий акт має юридичну чинність, а саме вступом нормативно-правового акта в юридичну силу і моментом втрати цієї сили; 2) у просторі, на який поширюється дія нормативно-правового акта; 3) за колом осіб, які підпадають під вплив нормативно-правового акта: на основі нормативно-правового акта у них виникають юридичні права і обов´язки.

Наприклад, початковим і кінцевим моментами дії закону в часі є вступ закону в дію і припинення дії закону. Слід відрізняти момент (день) вступу закону в дію від моменту (дня) набуття ним юридичної сили. Закон набуває юридичної сили у день його ухвалення, тобто підписання закону. У той же час закони починають діяти з моменту ухвалення; з моменту опублікування; з часу, який позначено в самому законі; з часу, який визначено в постанові про порядок введення закону в дію.

Дія права - це змістово-динамічної складової права, яка характеризує фактичну реалізацію його властивостей здійснювати регулятивний, інформаційно-психологічний, виховний та соціальний вплив на учасників суспільних відносин. З дією права пов´язані сутність і вияв цінності права, до - сягнута або не реалізована мета правового регулювання в тому чи іншому суспільстві, державі, ступінь гарантованості прав і свобод людини і громадянина. В свою чергу дія норми права в часі, просторі і за колом осіб є одним з аспектів дії права. Будь-який нормативно-правовий акт має часові і просторові (територіальні) межі своєї дії, а також поширюється на певне коло осіб чи інших суб´єктів права. Дія нормативного акту - обов´язковість його виконання впродовж певного часу, на певній території та щодо конкретного кола осіб, органів, організацій.

Дія нормативно-правового акту в часі характеризується трьома аспектами:

  • набуттям чинності;
  • втратою чинності;
  • напрямом дії норми права в часі.

У літературі досить часто вказані характеристики дії нормативно-правового акту називають темпоральными (від латинського tempus - час).