Міжнародні відносини

Хронологія розвитку подій

Шлях до створення ялтинсько-потсдамської системи.
Виникнення двох супердержав.

18 вересня 1931-9 березня 1932 — Захоплення Японією Маньчжурії. 7 липня 1937-2 вересня 1945 — Японо-китайська війна 7 грудня 1941-2 вересня 1945 — участь Китаю у другій світовій війні. 12 березня 1938 — Загарбання Гітлером Австрії (аншлюс).

29-30 вересня 1938 — Мюнхенська конференція — передача гітлерівській Німеччині Західної Чехословаччини (Судетської області).

1939

15 березня — Загарбання гітлерівською Німеччиною всієї Чехословаччини. Створення маріонеткової держави Словаччина. Передача Закарпатської України Угорщині.

12-21 серпня — Провал переговорів військових місій Англії і Франції з СРСР про укладення військового пакту проти гітлерівської Німеччини.

23 серпня — Підписання «пакту Молотов-Ріббентроп».

1 вересня — Напад Німеччини на Польщу, початок другої світової війни.

3 вересня — Оголошення Англією і Францією війни Німеччині.

3 вересня 1939-8 квітня 1940 — «Дивна війна».

17 вересня — Вступ радянських військ на територію Польщі з метою возз’єднання Західної України і Західної Білорусії (включені до складу УРСР і БРСР 2 листопада 1939).

30 листопада 1939-12 березня 1940 — Радянсько-фінська війна.

1940

9 квітня — Загарбання Німеччиною Данії.

9 квітня-10 червня — Загарбання Німеччиною Норвегії.

10 травня — Загарбання Німеччиною Люксембургу.

10-14 травня — Загарбання Німеччиною Голландії (Нідерландів).

10-28 травня — Загарбання Німеччиною Бельгії.

10 травня-22 червня — Загарбання Німеччиною Франції.

14 червня-22 липня — Приєднання до СРСР Литви, Латвії та Естонії.

28-30 червня — Приєднання до СРСР Бессарабії та Північної Буковини.

27 вересня — Укладення Берлінського пакту — завершення створення військово-політичного блоку між Німеччиною, Італією і Японією.

20-24 листопада — Приєднання до Берлінського пакту Угорщини, Румунії та Словаччини.

18 грудня — Підписання Гітлером Директиви № 21 («план Барбаросса») — військової операції захоплення СРСР.

1941

1 березня — Приєднання Болгарії до Берлінського пакту. Введення гітлерівських військ на територію Болгарії.

6-17 квітня — Загарбання Німеччиною та Італією Югославії.

6-29 квітня — Загарбання Німеччиною та Італією Греції.

20 травня-1 червня — Загарбання Німеччиною острова Кріт.

22 червня — Напад Німеччини та її сателітів на СРСР, початок Великої Вітчизняної війни, вступ СРСР в другу світову війну.

— Заява прем’єр-міністра Великобританії У. Черчілля про підтримку СРСР у війні проти Німеччини.

22 червня-5 грудня — гітлерівські війська захопили в СРСР Прибалтику, Білорусію, майже всю Україну, величезну частину Росії і впритул пі дійшли до Москви; узяли в полон на кінець 1941 р. 3 млн 200 тис. радянських вояків.

24 червня — Заява президента США Ф. Рузвельта про готовність американського уряду надати допомогу СРСР у війні проти Німеччини.

— Заява керівника руху «Вільна Франція» Ш. де Голля про підтримку радянського народу у боротьбі проти Німеччини.

5 липня — Військовий міністр Японії Тодзіо затвердив план війни Японії проти СРСР — «КАН—ТОКУ—ЕН» (Особливі маневри кван- тунської армії).

12 липня — Укладення радянсько-британської угоди про спільні дії у війні проти гітлерівської Німеччини.

18 липня — Укладення радянсько-чехословацької угоди про спільну боротьбу проти гітлерівської Німеччини і створення на території СРСР чехословацького збройного формування для участі у війні проти Німеччини на радянсько-німецькому фронті під радянським верховним командуванням.

30 липня — Укладення радянсько-польської угоди про спільну боротьбу проти Німеччини і створення на території СРСР польського збройного формування для участі у війні на радянсько-німецькому фронті під радянським верховним командуванням.

9 серпня — Рішення імператорської ставки Японії тимчасово утриматись від нападу на СРСР і форсувати підготовку до нападу на США.

14 серпня — Обнародування прийнятої Ф. Рузвельтом і У. Черчіл- лем «Атлантичної хартії» про цілі війни та принципи післявоєнного устрою. (СРСР приєднався до «Атлантичної хартії»).

25 серпня — Ввід радянських та британських військ на територію Ірану у зв’язку з активізацією там гітлерівської агентури.

25 листопада — Нота СРСР «Про обурливі звірства німецьких властей стосовно радянських військовополонених».

5 грудня 1941 р.-7 січня 1942 р. — Розгром радянськими військами гітлерівських військ під Москвою. Крах гітлерівського плану «бліц- крігу» («блискавичної війни «) проти СРСР.

7 грудня — Напад Японських збройних сил на американську військово-морську базу Пьорл-Харбор, знищення ними значної частини американського Тихоокеанського флоту. Вступ США у другу світову війну.

7 грудня 1941 р.-квітень 1942 р. — Стратегічний наступ японських збройних сил на Тихому океані та в Південно-Східній Азії.

1942

1 січня — Підписання в Вашингтоні 26-ма державами «Декларації Об’єднаних націй» (про спільну війну проти гітлерівських і японських загарбників).

8 січня-20 квітня — Загальний наступ Радянської армії. В битві під Москвою розгромлено 38 гітлерівських дивізій, гітлерівські війська відкинуто на 150 км від Москви.

28 квітня — Опублікування ноти Наркомату закордонних справ СРСР «Про дивовижні злодіяння, звірства та насилля німецько-фашистських загарбників в окупованих радянських районах та про відповідальність німецького уряду та командування за ці злочини».

Травень-18 листопада — Літньо-осінній наступ військ гітлерівської коаліції на радянсько-німецькому фронті, вихід до Волги в районі Ста- лінграду та на Кавказ.

29 травня — Підписання в Лондоні договору між СРСР та Великобританією про союз у війні проти гітлерівської Німеччини і про співробітництво та взаємодопомогу після війни.

4—6 червня — Перемога американського флоту над Японським флотом у вирішальній морський битві біля атолу Мідуей.

11 червня — Підписання між СРСР та США угоди про принципи взаємної допомоги у веденні війни проти агресора.

12 червня — Опублікування радянсько-англійського та радянсько- американського комюніке про домовленість відкрити другий фронт в Європі в 1942 р. (виконано не було).

17липня 1942р.—2 лютого 1943р. — Велика Сталінградська битва.

18- 25 липня — Англо-американські переговори в Лондоні, рішення не відкривати другий фронт в Європі, а висадитись в Північній Африці.

28 липня — Наказ наркома оборони СРСР Сталіна № 227 («А ні кроку назад!») про передачу під трибунал «боягузів» і «панікерів , що відступили, Ізаміну їм покарання — розстріл, на спокуту своєї «провини» «власною кров’ю» у штрафних ротах та батальйонах.

19 серпня — Безперспективний рейд англо-канадських військ на Дьєпп (Франція).

23 жовтня — Початок успішного наступу 8-ї британської армії генерала Монтгомері у районі Ель-Аламейну проти італо-німецьких військ (Північна Африка).

2 листопада — Президія Верховної Ради СРСР видала указ про створення Надзвичайної державної комісії по встановленню і розслідуванню злодійств німецько-фашистських загарбників та їх посібників і завданого ними збитку на території СРСР.

6 листопада — Нота СРСР «Про повсюдні грабування, розорення населення і жахливі звірства німецьких властей на захоплених ними радянських територіях».

8-11 листопада — Висадка англо-американських військ на узбережжя Північно-Західної та Північної Африки — операція «Торч» («Факел»). Заява західних держав, що це відкриття другого фронту. Спростування цього радянським урядом.

12—15 листопада — Важлива перемога військово-морськш сил США над японськими збройними силами у битві за о-в Гуадалканал (Соломонові острови).

19 листопада 1942 р. — 2 лютого 1943 р. — Вирішальна перемога радянських збройних сил на заключному етапі Сталінградськоїбитви, нищівна поразка військ гітлерівської коаліції, яка призвела до докорінного перелому у другій світовій війні.

1943

Січень-травень — Поразка гітлерівської групи армій «А» на Кавказі, звільнення радянськими військами більшої частини Північного Кавказу.

13 січня — Наказ Гітлера про проведення в Німеччині «тотальної мобілізації».

3- 6 лютого — Жалоба в Німеччині за «героїв Сталінграду».

9 лютого — Послання У. Черчілля Й. Сталіну про перенесення терміну відкриття союзниками другого фронту в Європі на серпень-вере- сень 1943 р. (Виконано не було).

11 лютого — Підписання Й. Сталіним постанови про початок роботи над виготовленням атомної бомби.

16 лютого — Послання Й. Сталіна до президента США Ф. Рузвельта та прем’єр-міністра Великобританії У. Черчілля про необхідність підвищити активність дій англо-американських військ в Північній Африці.

17 березня-13 травня — Туніська операція англо-американських збройних сил, капітуляція італо-німецьких військ в Тунісі. Завершення військових дій в Північній Африці.

27 квітня — Нота СРСР «Про жахливі злодіяння, звірства і насильства, німецько-фашистських загарбників в окупованих зонах та відповідальність німецького уряду і командування за їх злодіяння».

15травня — Розпуск Комуністичного Інтернаціоналу (Комінтерну).

5 липня — 23 серпня — Велика Курська битва: нищівний розгром радянськими збройними силами ударного угрупування гітлерівської армії, яке намагалось взяти реванш за сталінградську поразку і повернути Німеччині втрачену стратегічну ініціативу. Завершення докорінного перелому у другій світовій війні.

3 вересня — Підписання в Лісабоні«коротких умов» беззастережної капітуляції Італії. (Оголошено 8 вересня).

9 вересня — Окупація північних і центральних провінцій Італії гітлерівськими військами.

Вересень—жовтень — Велика битва за Дніпро.

13 жовтня — Оголошення Італією війни Німеччині.

19-30 жовтня — Московська конференція міністрів закордонних справ СРСР, США та Англії.

6 листопада — Звільнення радянськими військами Києва.

28листопада — 1 грудня — Тегеранська конференція голів урядів СРСР, США та Англії.

12 грудня — Підписання між СРСР і Чехословаччиною Договору про дружбу, співробітництво та взаємодопомогу.

1944

11 березня — Повідомлення Надзвичайної Державної Комісії про злодіяння німецько-фашистських загарбників та їх спільників і завданих ними збитків громадянам, колгоспам та громадським організаціям СРСР.

27 березня — Вступ радянських військ на територію Румунії.

27 квітня — Нота СРСР «Про жахливі злодіяння, звірства і насильства німецько-фашистських загарбників в окупованих зонах та відповідальність німецького уряду і командування за їхні злочини».

4 червня — Війська Західних союзників увійшли в Рим.

6 червня — Операція «Оверлорд» — висадка військ західних союзників в Нормандії: відкриття другого фронту в Західній Європі.

3 липня — Звільнення радянськими військами Мінська.

13 липня — Звільнення радянськими військами Вільнюса.

17 липня — Радянські війська вступили в Польщу.

20 липня — Замах на Гітлера. Придушення путчу гітлерівською владою.

25 липня — Оголошення «надтотальної мобілізації» в Німеччині.

1 серпня — 2 жовтня — Варшавське повстання.

8-20 серпня — Невдала наступальна операція американських військ в районі Фалеза з метою оточення і знищення гітлерівських військ у Франції, — тим вдалося вислизнути з «фалезького мішка».

15 серпня — Висадка американських та французьких військ на півдні Франції, в районі Тулона.

17 серпня — Радянські війська вийшли до кордону Німеччини (Східна Прусія).

19-25 серпня — Антифашистське збройне повстання в Парижі.

21 серпня—28вересня — Конференція вДумбартон-Оксіпредставників США, СРСРта Великобританії, присвячена створенню ОрганізаціїОб’єд- наних Націй.

23 серпня — Антифашистське збройне повстання в Румунії, скинення за допомогою короля Міхая фашистської диктатури Антонес- ку, вихід Румунії з війни на боці гітлерівської Німеччини.

24 серпня — Оголошення Румунією війни Німеччині.

— Звільнення радянськими військами столиці Молдавії — м. Кишинів.

29 серпня-27 жовтня — Словацьке національне повстання.

31 серпня — Радянські війська вступили в Бухарест.

5 вересня — Оголошення урядом СРСР стану війни монархо-фа- шистському уряду Болгарії.

6-10 вересня — Антифашистське збройне повстання в Болгарії. Створення уряду Вітчизняного фронту. Оголошення Болгарією війни гітлерівській Німеччині.

15 вересня — Оголошення Фінляндією стану війни з Німеччиною.

19 вересня — Підписання угоди про перемир’я між СРСР, Великобританією, з одного боку, і Фінляндією, з другого.

22 вересня — Звільнення радянськими військами м. Таллін.

25 вересня-10 жовтня — Прийняття на конференції арабських країн в Олександрії рішення створити Лігу арабських держав (ЛАД).

4 жовтня — Висадка англійських військ в Греції.

9-18 жовтня — Переговори в Москві між Сталіним і Черчіллем про розподіл сфер впливу у Східній Європі.

10 жовтня — Опублікування в Китаї комюніке про домовленість гоміндану і компартії про їх намір рішуче уникати громадянської війни.

13 жовтня — Радянські війська звільнили Ригу.

20 жовтня — Війська Югославської Народно-визвольної армії разом з радянськими військами звільнили Белград.

21 жовтня — Американські війська зайняли Ахен.

21 жовтня — Радянські війська вийшли на кордон з Норвегією.

27 жовтня — Радянські війська звільнили Ужгород.

— Радянські війська вступили на територію Угорщини.

28 жовтня — Підписання в Москві Угоди про перемир’я між СРСР, Великобританією та США, з одного боку, і Болгарією, з другого.

30 жовтня — Підписання в Москві міністрами закордонних справ СРСР, США та Великобританії декларації про відповідальність гітлерівців за скоєні звірства.

15 листопада — Прийняття в Китаї Народними зборами демократичної конституції (КПК не визнала).

17 листопада — Національно-визвольна армія Албанії звільнила столицю Тірану.

3-4 грудня — Розстріл англійськими військами демонстрації лівих сил в Афінах і Піреї. 10 грудня — Підписання в Москві між СРСР і Французькою Республікою Договору про союз та взаємну допомогу.

16-25 грудня — Контрнаступ гітлерівських військ проти західних союзників в Арденах.

1945

6 січня — Звернення У. Черчілля до Й. Сталіна з проханням надати термінову допомогу у зв’язку з наступом німецьких військ в Арденах.

7 січня — Відповідь И. Сталіна У. Черчіллю: широкий наступ радянських військ буде прискорено.

12-15 січня — Початок широкого зимового наступу радянських збройних сил від Неману до Карпат.

20 січня — Підписання в Москві угоди про перемир’я між СРСР, США та Великобританією, з одного боку, та Угорщиною, з другого. (Але Угорщина продовжувала чинити опір).

4— 11 лютого — Ялтинська (Кримська) конференція голів урядів СРСР, США та Великобританії.

8 лютого-7 березня — Маас-Рейнська наступальна операція західних союзників, їх вихід на німецьку територію, форсування Рейну.

12 лютого — Підписання в Варкізі (Греція) угоди між грецьким монархічним урядом та лівими силами про припинення боротьби і проведення в Греції плебісциту щодо державного устрою в країні.

6-15 березня — Контрнаступ німецьких військ в районі озера Балатон. Балатонська оборонна операція радянських військ.

8 березня — Американські війська зайняли м. Бонн.

16 березня-15 квітня — Віденська операція радянських військ. Звільнення Відня (13 квітня).

20 березня — СРСР денонсував Договір про нейтралітет та дружбу з Туреччиною від 17 грудня 1935 р.

22 березня — Підписання в Каїрі статуту Ліги арабських держав (ЛАД).

23 березня-17 квітня — Наступ американських військ в Рурі.

29 березня — Американські війська звільнили Франкфурт-на- Майні.

1 квітня — Американські війська завершили оточення і ліквідацію рурського угруповання німецьких військ.

I квітня-21 червня — Американські війська заволоділи японським о-вом Окінава.

4 квітня — Радянські війська звільнили м. Братислава.

— Радянські війська завершили визволення Угорщини від гітлерівських окупантів.

9 квітня — Радянські війська оволоділи містом Кенігсберг.

— Початок наступу американо-англійських військ в Північній Італії.

II квітня — Підписання в Москві між СРСР та Югославією Договору про дружбу, взаємну допомогу та післявоєнне співробітництво (денонсований Сталіним в серпні 1948 р.).

12 квітня — Вмер президент США Ф. Рузвельт. Посаду президента США зайняв Гаррі Трумен.

— Американські війська зайняли міста Ерфурт та Веймар.

16 квітня - 8 травня — Берлінська операція радянських збройних сил. Повне оволодіння радянськими військами Берліном

21 квітня — Підписання в Москві між СРСР і Польською Республікою Договору про дружбу, взаємодопомогу та післявоєнне співробітництво.

25 квітня — Зустріч радянських і американських військ на річці Ельба, в районі м. Торгау.

25 квітня-25 червня — Конференція Об’єднаних Націй в Сан-Фран- ціско. Прийняття статуту організації Об’єднаних Націй — офіційне створення ООН.

27 квітня — Створення тимчасового уряду в Австрії.

29 квітня — Підписання акта про капітуляцію гітлерівських збройних сил в Північній Італії.

30 квітня — Радянські воїни встановили Прапор Перемоги над Рейхстагом в Берліні.

— У підземному бункері під Рейх Канцелярією в Берліні застрелився Адольф Гітлер. Там же застрелились міністр пропаганди гітлерівської Німеччини Й. Геббельс та його дружина Магда, яка перед тим позбавила життя шістьох своїх малолітніх дітей.

— Американські війська вступили в Мюнхен.

3-5 травня — На заході Німеччини гітлерівські війська повсюдно капітулюють перед військами західних союзників.

5- 9 травня — Антифашистське збройне повстання в Празі.

8 травня — Підписання в Карлхорсті (передмістя Берліну) Акту про беззастережну капітуляцію Німеччини.

9 травня —День перемоги над Німеччиною.

26 травня-6 червня — Переговори в Москві представника президента США Г. Гопкінса з членами радянського уряду.

5 червня — Оголошення в Берліні Декларації про поразку Німеччини і про взяття верховної влади в Німеччині урядами СРСР, США, Великобританії та Франції в особі Союзної контрольної ради.

16 липня — Випробування в США атомної бомби.

17 липня—2 серпня — Потсдамська (Берлінська) конференція голів урядів СРСР, США та Великобританії. Прийняття Потсдамської декларації щодо Японії. Створення Ради міністрів закордонних справ (РМЗС).

6 і 9 серпня — Атомне бомбардування авіацією США японських міст Хіросіма та Нагасакі.

8 серпня — Оголошення Радянським Союзом війни Японії (з 0 годин 9 серпня).

— Створення Міжнародного військового трибуналу для суду над головними воєнними злочинцями.

12 серпня — Вступ радянських військ в Корею.

14 серпня — Підписання Договору про дружбу та союз між СРСР та Китаєм (гомінданівським).

16 серпня — Початок народного повстання у В’єтнамі.

19 серпня — Капітуляція квантунської армії в Маньчжурії.

28 серпня — Американські війська висадились в Японії.

— Створення у В’єтнамі Тимчасового уряду на чолі з Хо Ші Міном.

2 вересня — Підписання Акту про беззастережну капітуляцію Японії. Закінчення другої світової війни.

— Проголошення незалежності Демократичної Республіки В’єтнам.

11 вересня-3 жовтня — Перша сесія Ради міністрів закордонних справ в Лондоні.

23 вересня — Опублікування документа: «Основні принципи політики США щодо Японії в початковий період окупації».

24 вересня — Угода між США та Великобританією про рівні можливості у експлуатації близькосхідної нафти.

2 листопада — Туреччина за пропозицією президента Трумен погодилась відкрити чорноморські протоки для цивільних суден усіх країн та для військових суден чорноморських держав.

20 листопада 1945—1 жовтня 1946 — Нюрнберзький процес над головними німецькими воєнними злочинцями. (Засуджені до страти повішені 16 жовтня 1946 р.).

12 грудня — Створення в Ірані «Автономної Республіки Азербайджан» та «Народної Курдської Республіки». (Ліквідовані в 1946 р.).

16-28 грудня — Нарада в Москві міністрів закордонних справ СРСР, США, Великобританії та Франції.

Формування ялтинсько-потсдамської системи.

Втягування світу в «холодну війну»

1946

21 січня — Виступ в Раді Безпеки ООН міністра закордонних справ УРСР Дмитра Мануїльського з засудженням колонізаторської політики Нідерландів щодо Індонезії.

24 січня — Створення на Першій сесії Генеральної Асамблеї ООН Комісії з атомної енергії.

9 лютого — Промова Й. Сталіна перед виборцями у зв’язку з виборами до Верховної Ради СРСР.

10 лютого — Уряд Нідерландів надав Індонезії удаваної «незалежності», включивши ту до «Індонезійської співдружності».

22 лютого — Дж. Кеннан надіслав до Державного департаменту США «довгу телеграму».

5 березня — Виступ У. Черчілля в Фултоні.

7 березня — Опублікування в Японії проекту конституції (набрала чинності 3 травня 1947 р.).

4 квітня — Укладення між СРСР та Іраном договору про створення «Ірансько-радянської нафтової компанії»» (не був ратифікований іранською стороною).

23 квітня — Підписання між СРСР та «Автономною Республікою Азербайджан» і «Народною Курдською Республікою» (Іран) Договору про дружбу та воєнний союз. (Не мав сили у зв’язку з ліквідацією іранською стороною цих автономій).

24 квітня-12 липня — Друга сесія РМЗС в Парижі (1-ша частина).

3 травня 1946—12 листопада 1948 — Токійський процес над головними японськими воєнними злочинцями Пзасуджених до страти повішені в ніч з 22 на 23 грудня 1948 р.).

4 червня — Підписання в Манілі між США та Філіппінами договору про підвалини відносин.

14 червня — представник США Б. Барух виступив з планом вирішення атомної проблеми — план Баруха.

15 червня-12 липня — Друга сесія РМЗС в Парижі (2-га частина).

4 липня — Проголошення незалежності Філіппінської Республіки.

12 липня — Проголошення США і Великобританією на другій Паризькій сесії РМЗС наміру об’єднати свої окупаційні зони в Німеччині. 15 липня — Утворення в Індії домініонів Індія та Пакистан.

25 липня—15 жовтня — Паризька мирна конференція.

27 серпня — Підписання між Францією та Лаосом угоди про автономію Лаосу у складі «Французького Союзу».

15 вересня — Проголошення Болгарії Народною республікою.

24 вересня — СРСР поставив перед Туреччиною вимогу, щоб оборона Дарданеллів забезпечувалась Радянським Союзом разом з Туреччиною.

30 вересня — Підписання в Вашингтоні між США і Туреччиною угоди про постійне базування американських військово-повітряних сил на турецькій території.

4 листопада-12 грудня — Третя сесія РМЗС в Нью-Йорку.

15 листопада — Укладення між Нідерландами та Індонезією Лінго- жатських (Черебонських) угод.

1947

1 січня — Об’єднання американської та британської окупаційних зон в Німеччині — створення «бізонії».

7 січня — Дж. Маршалл став державним секретарем США.

10 лютого — Підписання в Парижі мирних договорів з сателітами та союзниками Німеччини: Італією, Угорщиною, Румунією, Болгарією та Фінляндією.

21 лютого — Заява Великобританії, що вона не в змозі більше підтримувати грецький уряд і змушена вивести з Греції свої війська.

4 березня — Підписання в Дюнкерку між Великобританією та Францією Договору про союз та взаємну допомогу.

10 березня-24 квітня — Четверта сесія РМЗС в Москві.

12 березня — Виступ президента Г. Трумен в конгресі з вимогою надати Греції та Туреччині з політичною метою допомогу в 400 млн доларів — Доктрина Трумена.

25 березня — Укладення між Нідерландами та Індонезійською Республікою так званої «Остаточної угоди», яка надавала Індонезії удавану «незалежність».

31 березня — Міністр закордонних справ Великобританії Е. Бевін на Четвертій сесії РМЗС виступив з вимогою скасувати виплату Німеччиною репарацій у вигляді готової продукції. Зрив сесії.

5 червня — Виступ державного секретаря США Дж. Маршалла в Кембриджі з пропозицією надати розореним війною країнам Європи безвідплатну американську фінансову допомогу — « план Маршалла».

17 червня—2 липня — Обговорення в Парижі міністрами закордонних справ США, СРСР, Великобританії та Франції «плану Маршалла». Негативна позиція СРСР.

11 липня — Пропозиція США скликати мирну конференцію для укладення мирного договору з Німеччиною 19 серпня 1947 р. (Відхилена СРСР).

12-16 липня — Конференція 16-ти європейських держав в Парижі з обговорення «плану Маршалла».

26 липня — Конгрес США прийняв Закон про національну безпеку.

30 липня — Виступ в Раді Безпеки ООН представників Індії та Австралії з засудженням політики Нідерландів щодо Індонезії.

22—28 вересня — Створення Інформаційного бюро комуністичних і робітничих партій — Комінформу.

25 вересня — Розроблено проект саарської конституції.

5 жовтня — Вибори до саарського парламенту.

17 жовтня — Підписання між Великобританією та Бірмою договору, що визнавав незалежність Бірми (проголошена 4 січня 1948 р.).

22 жовтня — За вимогою «Національного фронту» в Ірані прийнято закон про відновлення національних прав Ірану щодо своїх природничих багатств.

6 листопада — Заява ТАРС про те, що «секрету атомної бомби наявно не існує».

25 листопада-15 грудня — П’ята сесія РМЗС в Лондоні.

17 грудня — Створення саарського уряду.

19 грудня — Державний секретар США Дж. Маршалл оголосив про припинення репараційних поставок для СРСР з західних окупаційних зон Німеччини.

1948

3 січня — Французький військовий комендант Саару перетворений на Верховного комісара Саару.

4 січня — Проголошення незалежності Бірми.

10 лютого — Нарада в Москві — Сталін—Димітров—Тіто — з приводу створення «Балканської федерації».

23 лютого—6 березня — Лондонська конференція західних держав з німецького питання (перший етап).

24-25 лютого — Державний переворот в Чехословаччині, встановлення там «режиму народної демократії».

1 березня — відмова Тіто від умов Сталіна щодо Балканської федерації.

17 березня — Підписання в Брюсселі між Великобританією, Францією, Бельгією, Нідерландами та Люксембургом Договору про економічне, соціальне й культурне співробітництво та колективну оборону — Західний союз («Брюссельський пакт»)

20 березня — Маршал Соколовський припинив роботу Союзної контрольної ради в Німеччині. 1 квітня — Радянський Союз ввів обмеження на комунікаціях між Берліном і західними окупаційними зонами Німеччини.

3 квітня — Конгрес США прийняв закон «Про допомогу іноземним державам» — «план Маршалла».

20 квітня-1 червня — Лондонська конференція західних держав з німецького питання (другий етап) — прийняття рішення про створення західнонімецької держави.

30 квітня-1 червня — Створення Організації американських держав (ОАД).

3-10 травня — Перший конгрес «Європейського руху» в Гаазі, об’єднання організацій «Європейського руху».

10 травня — Парламентські вибори в Південній Кореї.

14 травня — Створення держави Ізраїль.

15 травня 1948-25 січня 1949 — Перша арабо-ізраїльська війна.

23 травня-20 червня - П’ята сесія РМЗС в Парижі.

9-11 червня — Конгрес США прийняв резолюцію № 239 («Резолюція Ванденберга») про участь США в військових союзах в мирний час.

20 червня — Проведення грошової реформи (введення західної марки) в західних окупаційних зонах Німеччини.

27 червня — Різка заява Комінформу в Бухаресті проти Тіто.

6 липня — Початок таємних переговорів між Західним союзом, США і Канадою про створення блоку для оборони Атлантичного регіону.

22 липня — Маршал Соколовський сповістив про грошову реформу в радянській окупаційній зоні Німеччини і в районі Великого Берліну.

23 липня — Рішення про введення західними державами в Західному Берліні нової грошової одиниці — «марки — Б» (економічне відокремлення Західного Берліну від радянської окупаційної зони).

1949

2 липня 1948-12 травня 1949 — Блокування Радянським Союзом комунікацій Західного Берліну з західними окупаційними зонами Німеччини — перша Берлінська криза.

30 липня-18 серпня — Дунайська конференція в Белграді.

1 серпня — Приєднання французької окупаційної зони в Німеччині до «бізонії». Створення «тризоні’ї».

2 серпня — Зустріч послів США, Великобританії та Франції в Москві зі Й. Сталіним з берлінського питання.

11 серпня — Заява радянського уряду про те, що СРСР не може ставитись до Югославії як до союзника і вважає її ворожою державою.

15 серпня — Проголошення в Південній Кореї Корейської Республіки.

1 вересня — Створення в «тризонії» (Західна Німеччина) Парламентської ради для підготовки конституції.

9 вересня — Проголошення в Північній Кореї Корейської Народно-Демократичної Республіки (КНДР).

9 жовтня — Виступ У. Черчілля в Лландундо.

25 жовтня — СРСР розірвав дипломатичні відносини з Югославією.

1949

5-8 січня — Конференція в Москві представників СРСР, Болгарії, Польщі, Румунії, Угорщини та Чехословаччини, створення Ради економічної взаємодопомоги (РЕВ).

21 січня — Рішення Ради Безпеки ООН з вимогою до Нідерландів припинити інтервенцію щодо Індонезії.

8 березня — Домовленість Франції з урядом Південного В’єтнаму про статус Південного В’єтнаму у складі Французького Союзу.

19 березня — Німецька Народна рада ухвалила проект конституції Німецької Демократичної Республіки.

1 квітня — Видобуток саарського вугілля вилучається з німецького обігу і передається Франції.

4квітня — Підписання у Вашингтоні договору про створення Північноатлантичного пакту (НАТО).

5 травня — Підписання в Лондоні статуту Ради Європи.

23 травня — Оприлюднення Основного закону (конституції Західної Німеччини) — створення Федеративної Республіки Німеччини (ФРН).

24 липня — Югославія закрила свій кордон з Грецією.

14 серпня — Вибори до бундестагу в ФРН.

23 серпня-2 листопада — «Конференція круглого столу» в Гаазі створила «Нідерландсько-індонезійський союз» (недієздатний).

8 вересня — США надали Югославії кредит у 20 млн доларів.

12 вересня — Обрання президента ФРН (обрано Теодора Гойса).

15 вересня — Обрання федерального канцлера ФРН (став Конрад Аденауер).

23 вересня — Президент Г. Трумен повідомив Америку, що американські станції спостереження зафіксували на території СРСР атомний вибух.

25 вересня — Повідомлення ТАРС про успішне випробування в СРСР атомної бомби.

1 жовтня — Проголошення Китайської Народної Республіки (КНР).

7жовтня — Створення Німецької Демократичної Республіки (НДР).

16 жовтня — Комуністичні збройні сили Греції припинили боротьбу проти урядових сил.

7 листопада — Маршал СРСР К. Рокоссовський призначений міністром оборони Польщі з присвоєнням йому звання маршала польської армії (був таким до серпня 1956 р.).

23 листопада — Міністр закордонних справ СРСР А. Вишинський на сесії Генеральної Асамблеї ООН заявив про невизнання делегації гоміндану. Представник СРСР в Раді Безпеки Я. Малік на знак протесту проти перебування в Раді Безпеки представника гоміндану залишив Раду Безпеки.

16 грудня 1949—17лютого 1950 — Візит Мао Цзедуна до СРСР.

27 грудня — Королева Нідерландів Юліана ухвалила незалежність Індонезії на засадах Нідерландсько-індонезійського союзу.

28 грудня — Підписання британсько-югославської торговельної угоди.

Завершення біполярності світу. Розпалення «холодної війни»

1950

26 січня — Проголошення незалежності Республіки Індія.

30 січня — Розкол В’єтнаму на Демократичну Республіку В’єтнам (Північний) та Республіку В’єтнам (Південний).

14 лютого — Підписання в Москві між СРСР і КНР Договору про дружбу, союз та взаємодопомогу, Угоди про Китайську Чаньчунську залізницю, Порт-Артур та Дальній та Угоди про надання Радянським Союзом кредиту уряду КНР в 300 млн доларів.

9 травня — Меморандум Р. Шумана з викладенням «Плану Шумана» (створення Європейського об’єднання вугілля та сталі єовс).

25 травня — Спільна декларація урядів США, Великобританії та Франції про їхню готовність стати посередниками у відносинах між арабами та Ізраїлем.

12 червня — Підписання в Парижі«шісткою» (Франція, ФРН, Італія, Бельгія, Нідерланди і Люксембург) угоди про створення Європейського об’єднання вугілля та сталі (набрало чинності 25липня 1952р.).

15 червня — Проголошення Індонезійської Республіки.

17 червня — Підписання Договору про спільну оборону та економічне співробітництво між Єгиптом, Йеменом, Ліваном, Саудівською Аравією та Сирією (набрав чинності 22 серпня 1952 р.).

25 червня — Напад КНДР на КР (Південну Корею) — початок корейської війни.

26 червня — Скликання за вимогою США Ради Безпеки ООН з корейського питання.

27 червня — Визнання Радою Безпеки ООН КНДР агресором і рішення застосувати проти неї військові санкції.

1 серпня — Повернення радянського представника Я. Маліка в Раду Безпеки ООН.

29 серпня — Меморандум уряду ФРН «Про нові принципи взаємин між ФРН й окупаційними державами».

12-18 вересня — Нарада міністрів закордонних справ США, Великобританії та сесія НАТО в Нью-Йорку ставить питання «про припинення стану війни з Німеччиною».

16жовтня — Вступ в Корею військ «китайських добровольців».

24 жовтня — Висунення «плану Плевена».

25 жовтня — Початок відступу військ ООН в Кореї.

20 грудня — Військову організацію Західного союзу включено до НАТО.

1951

4 січня — Китайські війська взяли Сеул.

13 березня — В Ірані меджліс прийняв закон про націоналізацію нафтової промисловості.

29 березня — Опублікування американського проекту мирного договору з Японією.

11 квітня — Відставка генерала Д. Макартура.

23 квітня — Уряд Ірану очолив М. Моссадик.

7 травня — Оприлюднення радянських «Зауважень з приводу американського проекту мирної угоди з Японією».

23 червня — Виступ Я. Маліка по американському радіо з пропозицією розпочати мирні переговори в Кореї.

30 червня — Пропозиція генерала Ріджвея розпочати мирні переговори в Кореї.

6 липня — Меморандум США Радянському Союзу про скликання в Сан-Франциско конференції для підписання мирного договору з Японією.

10 липня-10 вересня — Мирні переговори в Кесоні (Корея).

12 липня — Опублікування американсько-британського проекту мирного договору з Японією.

22 липня — Убивство короля Сирії Абдаллаха.

29 серпня — Підписання між: СІЛА та Філіппінами Договору про взаємну оборону.

1 вересня — Підписання в Сан-Франциско між: США, Австралією та Новою Зеландією Тихоокеанського пакту безпеки - АНЗЮС (набрав чинності 22 квітня 1952 р.).

4-8 вересня — Конференція в Сан-Франциско за підписання мирного договору з Японією.

8 вересня — Підписання в Сан-Франциско мирного договору з Японією.

— Підписання між США та Японією «Договору безпеки».

18 вересня — Рішення конференції міністрів закордонних справ США, Великобританії та Франції у Вашингтоні про необхідність створення Європейської оборонної спільноти.

8 жовтня — Прем’єр-міністр Єгипту Нахас-паша денонсував англо- єгипетський договір 1936 р.

13 жовтня — Пропозиція урядів США, Великобританії, Франції та Туреччини Єгипту створити Об’єднане командування на Близькому Сході (відхилено Єгиптом).

21 жовтня 1951-27 липня 1953 — Мирні переговори в Панминчжоні про припинення війни в Кореї.

8 листопада — На 6-ій сесії Генеральної Асамблеї ООН СРСР запропонував п’яти великим державам укласти «Пакт миру» (без наслідків).

1952

26 січня — Масовий народний виступ проти англійців в Каїрі.

10 березня — Вручення послам США, Великобританії та Франції в Москві ноти СРСР з викладенням нового варіанту проекту мирного договору з Німеччиною.

25 березня — Захід відхилив радянський варіант мирного договору з Німеччиною, викладений в ноті від 10 березня 1952 р.

28 квітня — Підписання мирного договору між Японією та урядом Чан Кайші на Тайвані.

26травня — Підписання в Бонні «Загальної угоди» (Боннський договір).

— Уряд НДР сповістив про створення між НДР та ФРН «заборонної зони» (кордону).

27травня — Підписання в Парижі договору про створення Європейської оборонної спільноти (ЄОС) « Паризький договір «.

9 червня — Підписання мирного договору між Японією та Індією.

23 липня — Військовий переворот в Єгипті, прихід до влади Нагіба.

1953

27 січня — Державний секретар США Дж. Ф. Даллес попередив, що країни, які не ратифікують Боннський і Паризький договори 1952 р. будуть позбавлені американської допомоги.

5 березня — Помер Й. Сталін.

2 квітня — Підписання між США та Японією договору про дружбу, торгівлю та мореплавство.

16— 17 червня — Антирадянське повстання у Східному Берліні, яке розповсюдилось на Лейпциг та Дрезден — друга Берлінська криза.

18 червня — Проголошення Єгипту республікою.

26 червня — Заарештовано Л. Берію. (Повідомлення про арешт та вирок опубліковано 10 липня).

26 липня — Напад кубинських патріотів на чолі з Ф. Кастро на казарми Монкадо (Куба, Сантьяго).

27липня — Підписання перемир’я в Панминчжоні. Припинення війни в Кореї.

28 вересня — Узгодження між Єгиптом та Великобританією питання про виведення з Єгипту британських військ.

1 жовтня — Підписання між США і Корейською Республікою Договору про взаємну оборону.

14 грудня — Попередження Дж. Ф. Даллеса, що Франція буде виключена з оборонної зони, якщо відхилить створення Оборонної спільноти.

1954

25 січня—18 лютого — Нарада міністрів закордонних справ СРСР, США, Великобританії та Франції в Берліні з німецького та інших питань.

31 березня — Радянський уряд висловив готовність «розглянути питання» про вступ СРСР в НАТО.

4 і 24 квітня — Звернення французького уряду до уряду США з проханням надіслати у В’єтнам американські збройні сили.

26 квітня—21 липня — Женевська конференція міністрів закордонних справ США, СРСР, Великобританії, Франції та 12- ти держав, які під прапором ООНбрали участь у війні в Кореї, з обговорення корейського та індокитайського питання.

— Підписання корейського мирного договору.

27 квітня — Відмова США та Великобританії відправити збройні сили до В’єтнаму.

28 квітня — 2 травня — Нарада в Коломбо (Цейлон) прем’єр- міністрів п’яти держав (Індія, Пакистан, Бірма, Індонезія та Цейлон).

19 травня — Підписання американо — пакистанської угоди про взаємну допомогу.

21 липня — Підписання в Женеві між Францією та ДРВ угоди про перемир’я, що розповсюджувалась на В’єтнам, Лаос, та Камбоджу.

30 серпня — Національні збори Франції не ратифікували Паризький договір від 27 травня 1952 р. і таким чином провалили план створення Європейської оборонної спільноти.

6—8 вересня — Підписання на конференції в Манілі Договору про оборону Південно-Східної Азії — СЕАТО.

12- 13 вересня — Відвідання Бонну міністром закордонних справ Великобританії А. Іденом з приводу втягування ФРН до НАТО.

16 вересня — Прибуття в Європу державного секретаря США Дж. Ф. Даллеса з приводу втягування ФРН до НАТО.

20 вересня — Прем’єр-міністр Франції Мендес-Франс запевняє східних колег в лояльності Франції.

28 вересня-3 жовтня — Лондонська конференція західних держав з питання втягування ФРН до НАТО.

12 жовтня — Підписання в Пекіні між СРСР та КНР документів про передачу Китаю Порт-Артура та Дальнього, радянської власності в Китаї, а також будівництво в Китаї Радянським Союзом 15 нових підприємств.

20—23 жовтня — Паризька нарада міністрів закордонних справ західних держав з питань ремілітаризації ФРН та включення її до НАТО.

13 листопада — Нота СРСР західним державам з протестом проти ремілітаризації ФРН та включення її в НАТО.

29 листопада-2 грудня — Нарада представників СРСР, Албанії, Болгарії, Польщі, НДР, Румунії, Угорщини та Чехословаччини (в присутності спостерігача КНР) у зв’язку з ремілітаризацією ФРН та включення її до НАТО.

2 грудня — Підписання між США та урядом гоміндану на Тайвані Договору про взаємну безпеку.

29-31 грудня — Нарада в Празі представників НДР, Польщі та Че- хословаччини з приводу відродження німецького мілітаризму.

1955

13 січня — Прибуття до Багдаду турецьких представників для домовленості про укладення турецько-іракського договору.

15 січня — СРСР заявив про готовність встановити дипломатичні відносини з ФРН.

22 січня — Рада ЛАД в Каїрі висловилась проти турецько-іракського пакту.

25 січня — Указ Верховної Ради СРСР про припинення юридичного стану війни з Німеччиною.

22 лютого — Підписання в Багдаді турецько-іракського Договору про співробітництво та оборону — початок створення Багдадського пакту.

4 квітня — Великобританія приєдналась до турецько-іракського договору.

12- 15 квітня — Радянсько-австрійські переговори в Москві, опублікування «Московського меморандуму».

7 травня — ФРН вступила до Західноєвропейського союзу (і таким чином увійшла до НАТО).

— СРСР денонсував радянсько-британський договір 1942 р. і радянсько-французький договір 1944 р. як такі, що грубо порушені другою стороною.

11-14 травня — Конференція у Варшаві представників восьми соціалістичних держав Європи з приводу вступу ФРН до НАТО.

14 травня — Підписання в Варшаві соціалістичними країнами Європи Договору про дружбу, співробітництво та взаємодопомогу — Варшавського пакту про створення Організації Варшавського договору (ОВД).

15 травня — Підписання у Відні міністрами закордонних справ СРСР, США, Великобританії та Франції Державного договору з Австрією (набрав чинності 17 липня).

26 травня-2 червня — Візит радянської партійно-урядової делегації на чолі з М. Хрущовим до Белграду, переговори з президентом СФРЮ Й. Тіто.

3 червня — Оприлюднення радянсько-югославського комюніке, де визнається принцип «різних шляхів розвитку соціалізму».

7 червня — Звернення уряду СРСР до уряду ФРН з пропозицією провести переговори про нормалізацію відносин між СРСР та ФРН.

13- 17 червня — Федеральний канцлер ФРН К. Аденауер відвідав Вашингтон. 30 червня — Підписання в Бонні між ФРН і США договору про взаємодопомогу.

18-23 липня — Нарада в Женеві голів урядів США, СРСР, Великобританії та Франції з широкого кола питань.

19 липня — Австрійський уряд прийняв конституційний закон про нейтралітет Австрії.

15 серпня — В Індії «похід на Гоа» (зайняли Гоа лише в грудні 1961).

9-13 вересня — Тяжкі переговори в Москві між федеральним канцлером ФРН К. Аденауером та радянським урядом.

17- 20 вересня — Переговори в Москві між представниками урядів СРСР та НДР, підписання безтермінового договору про дружбу і союзні відносини між двома країнами.

23 вересня — Пакистан приєднався до Турецько-іракського пакту.

20 жовтня — Підписання оборонної угоди між Єгиптом та Сирією.

22 жовтня — 16 листопада — Нарада в Женеві міністрів закордонних справ СРСР, США, Великобританії та Франції.

23 жовтня — Референдум в Саарі про приналежність області завершився на користь ФРН.

26 жовтня — Національна Рада Австрії ухвалила конституційний закон про постійний нейтралітет Австрії.

27 жовтня — Підписання оборонної угоди між Єгиптом та Саудівською Аравією.

3 листопада — Іран приєднався до турецько-іракського пакту — завершення формування Багдадського пакту.

3 грудня — Створення Міжнародної асоціації з атомної енергії (МАГАТЕ).

30 грудня — Президент США Д. Ейзенхауер в традиційному Новорічному посланні американському народу заявив, що звільнення соціалістичних країн було і буде головною метою США.

Двоблокове протистояння. Розпал «холодноївійни».

1956

23 січня — Радянський уряд запропонував уряду США укласти договір про дружбу та співробітництво.

14-25 лютого — XX з’їзд КПРС.

17 квітня — Розпуск Комінформу.

18— 24 квітня — Бандунзька конференція 29 держав Азії та Африки.

4 червня — Опублікування державним департаментом США секретної доповіді М. Хрущова на XX з’їзді КПРС з критикою «культу особи Сталіна».

9 липня — Державний секретар США Дж. Ф. Даллес відмовив Єгипту у наданні допомоги на будівництво Асуанської греблі.

26 липня — Президент Єгипту Г. Насер оголосив про націоналізацію Суецького каналу.

1-23 серпня — Конференція 18-ти держав в Лондоні з приводу націоналізації Суецького каналу.

19— 23 серпня — Спроба державного перевороту в Польщі.

19 жовтня — Підписання в Москві Спільної радянсько-японської декларації про припинення стану війни між двома державами і встановлення між ними дипломатичних відносин.

23 жовтня—4листопада — Повстання в Угорщині проти комуністичного режиму.

30 жовтня—6листопада —Друга арабо-ізраїльська війна.

31жовтня — Початок військових дій Великобританії та Франції проти Єгипту.

2 листопада — Вимога надзвичайної сесії Генеральної Асамблеї ООН припинити військові дії на Близькому Сході.

5 листопада — Висадка англо-французьких збройних сил в районі Порт-Саїду, початок окупації Суецького каналу.

— Ультиматум СРСР Великобританії, Франції та Ізраїлю з вимогою припинити агресію.

6 листопада — Припинення військових дій на Близькому Сході.

18 грудня — Японію прийнято до ООН.

1957

1 січня — Політичне об’єднання (повернення) Саару з ФРН.

5 січня — Проголошення «близькосхідної доктрини Ейзенхауера».

26 січня — Підписання радянсько-єгипетської угоди про економічне і технічне співробітництво.

5 березня — Підписання в Римі «шісткою» (Франція, ФРН, Італія, Бельгія, Нідерланди та Люксембург) договорів про створення Європейського економічного співтовариства («Спільнийринок») та Європейського співтовариства з атомної енергії («Євратом»). (Набрали чинності 1 січня 1958р.).

1 квітня — Західнонімецький (колись — гітлерівський) генерал Шпейдель призначений командуючим сухопутніми силами НАТО в Центральній Європі.

— Федеральний канцлер ФРН К. Аденауер зажадав оснащення бундесверу «тактичною ядерною зброєю».

7 травня — Угода між США та гомінданом, за якою США розміщуватимуть на Тайвані атомні боєголовки.

28 травня — К. Аденауер виступив в Вашингтоні з пропозицією оснащення бундесверу «тактичною ядерною зброєю».

29 липня — Представники США, Великобританії та Франції в Шенс- берській ратуші (Західний Берлін) висунули так званий «шенсберський план об’єднання Німеччини» (був відхилений радянською стороною).

4 жовтня і 3 листопада — Радянські міжконтинентальні балістичні ракети з собачками « Стрелка « і « Белка « на борту облетіли навколо Земної кулі.

23-25 жовтня — Переговори між президентом США Д. Ейзенхауе- ром та прем’єр-міністром Великобританії Г. Максміланом про проблеми «доктрини взаємності».

14- 16 листопада — Нарада комуністичних і робітничих партій соціалістичних країн в Москві.

16-19 листопада — Форум представників комуністичних і робітничих партій 64-х держав світу в Москві.

1958

27 січня — Підписання в Вашингтоні між США та СРСР Угоди про обмін в галузі науки, культури, техніки і освіти («Угода Зарубіна- Лейслі»).

1 лютого — Об’єднання Єгипту і Сирії, створення Об’єднаної Арабської Республіки ЮАР).

14 лютого — Створення Хашимітської Арабської Федерації (Іран та Йорданія).

25 березня — Бундестаг прийняв рішення про озброєння бундесверу атомною та ракетною зброєю.

10-12 квітня — Нарада міністрів закордонних справ НДР, Польщі та Чехословаччини в Празі з приводу оснащення бундесверу ракетноядерною зброєю.

21 квітня — Підписання оборонної угоди між Єгиптом та Йеменом.

23 квітня — Підписання між СРСР та КНР договору про торгівлю і мореплавство.

14 липня — Заколот в Іраку, вбивство короля Фейсала II, а скоро і прем’єр-міністра Нурі Саїда. Проголошення Іраку республікою. Вихід Іраку з Хашимітської Федерації та Багдадського пакту.

15 липня — Вторгнення в Ліван 20-тисячного військового контингенту США (виведені з Лівану в жовтні).

17 липня—Вторгнення британських військ в Йорданію (виведені з Йорданії в листопаді).

8 серпня — Підписання між СРСР та КНР договору про будівництво в Китаї 47 промислових підприємств.

23 серпня — Військові кораблі КНР обстріляли острови Кемой і Мацу (Пескадорські острови).

16 вересня-18 грудня — Нарада в Женеві представників США, Великобританії, Франції та Канади, з одного боку, і СРСР, Польщі, Че- хословаччини, Румунії та Албанії, з другого, про засади проти зненадсь- кого нападу.

19 вересня — Заява СРСР, що в разі атомного нападу США на КНР Радянський Союз дасть агресору відсіч тими ж засобами.

28 вересня — Де-Голль повертається до влади (28 грудня — обраний президентом Французької Республіки).

27 жовтня — Заява голови уряду НДР В. Ульбризта про те, що західні держави, ремілітаризували ФРН, порушили Потсдамські угоди і через це втратили право тримати війська в Західному Берліні.

27 листопада — Нота СРСР урядам США, Великобританії, Франції, ФРН та НДР про втрату західними державами права тримати війська в Західному Берліні і необхідність перетворення Західного Берліну на демілітаризоване вільне місто. Термін відповіді: шість місяців.

— Ультиматум Хрущова.

27листопада 1958—20 червня 1959 — Третя берлінська криза.

31 грудня 1958-1 січня 1959 — Перемога на Кубі повстанців Ф. Кастро. Втеча диктатора Батісти до США.

1959

2 січня — Кубинські повстанці вступили в Гавану.

4 січня — Прибуття до Вашингтону А. Мікояна з повідомленням, що нота СРСР від 27 листопада 1958 р. про Західний Берлін не є ультиматумом, а є рекомендацією.

5 січня — Пам’ятна записка уряду СРСР державному департаменту США (10 січня — ноти урядам США, Великобританії, Франції та всім державам-учасникам війни з Німеччиною) з викладенням радянського плану мирного договору з Німеччиною.

16 лютого — Ф. Кастор став прем’єр-міністром Куби.

10 травня-20 червня — Нарада міністрів закордонних справ СРСР, США, Великобританії та Франції в Женеві з німецького та берлінського питання (перша частина).

20 червня — СРСР «дав зрозуміти» КНР, що не передасть Китаю матеріали по виготовленню атомної бомби.

13 липня-5 вересня — Нарада міністрів закордонних справ СРСР, США, Великобританії та Франції в Женеві з німецького та берлінського питання (друга частина).

15- 27вересня — Поїздка М. Хрущова до США.

12 вересня — Укладення радянсько-індійської угоди про допомогу Індії в 1,5 млрд. рублів для здійснення п’ятої п’ятирічки.

1- 4 жовтня — Святкування в Пекіні 10-річного ювілею КНР. Перебування радянської партійно-урядової делегації на чолі з М Хрущовим в Пекіні. Сварка між Мао Цзедуном і М. Хрущовим.

31 жовтня — Жорстокий авіаційний наліт «кубинських біженців» на Гавану.

16- 21 грудня — Попередня нарада представників СРСР, США, Великобританії та Франції в Парижі з приводу офіційної зустрічі «великої четвірки в травні 1960 р.».

1960

4 січня — Підписання в Стокгольмі конвенції про створення Європейської асоціації вільної торгівлі — ЄАВТ, «сімка» (Австрія, Великобританія, Данія, Норвегія, Португалія, Швейцарія, Швеція). (Набрала чинності 30 травня).

19 січня — Укладення між США і Японією Договору про взаємне співробітництво і гарантії безпеки.

17 березня — Президент Д. Ейзенхауер дозволив проводити в США підготовку «кубинських біженців» для здійснення авіаційних нальотів на Кубу.

23 березня-3 квітня — Візит М. Хрущова до Парижу, переговори з де-Голлем.

1 травня — В СРСР, в районі м. Свердловськ, збито американський розвідувальний літак «Локхід У-2».

8 травня — СРСР визнав Кубу.

16 травня — Відкриття в Парижі конференції «великої четвірки» (Д. Ейзенхауер, М. Хрущов, Г. Макміллан, Ш. де-Голль).

— Зрив конференції у зв’язку з конфліктом між М. Хрущовим та Д.Ейзенхауером.

12 жовтня — М. Хрущов на сесії Генеральної Асамблеї ООН порушив порядок (бив черевиком по кафедрі, за що на СРСР був накладений штраф у 100 тис. доларів).

1961

3 січня — США розірвали з Кубою дипломатичні відносини.

13 березня — В США прийняли програму допомоги країнам Латинської Америки «Союз заради прогресу». (В 1969 р. констатували її провал).

5 квітня — Президент Дж. Кеннеді дав згоду на здійснення плану ЦРУ — ліквідації на Кубі режиму Кастро.

12 квітня — Радянський космонавт Юрій Гагарін на кораблі «Восток-1» вперше облетів в космосі навколо Земної кулі.

15 квітня — Бомбардування Куби американським літаком «Б-29».

17квітня — Висадка кубинських «контрас» на Плайа-Хірон, в затоці Свіней (17—19 квітня нападники розбиті).

1 травня — Ф. Кастро оголосив про підготовку на Кубі соціалістичної конституції.

3— 4 червня — Зустріч у Відні М. Хрущова з президентом Дж. Кеннеді.

26 липня — Створення на Кубі компартії.

9 серпня — Великобританія та інші держави-члени Асоціації вільної торгівлі подали заявку на вступ до ЄС (у вступі було відмовлено).

12—13 серпня — Зведення «берлінського муру» — четверта берлінська криза.

2 листопада — Висунення в ЄС «плану Фуше».

1962

22-31 січня — 8-ма консультативна нарада міністрів закордонних справ країн — членів ОАД в Пунта — дель — Есте (Уругвай) виключила Кубу з ОАД (Поновлено в 1973 р.).

3 лютого — Запровадження урядом США повного ембарго на торгівлю з Кубою.

2 березня — Опублікування радянсько — кубинського комюніке про те, що у відповідь на ворожі дії США проти Куби СРСР постачатиме Кубі зброю та направлятиме туди військових інструкторів.

Квітень-травень — Сутички на кордоні між СРСР та КНР.

4 липня — Виступ президента Дж. Кеннеді в Парижі з «великим планом» — створення Сполучених Штатів Європи.

4 вересня — Офіційна заява президента Дж. Кеннеді з кубинського питання, в якій наголошено, що виникнуть серйозні наслідки, якщо СРСР розмістить на Кубі ракети або іншу наступальну зброю.

11 вересня — Заява уряду СРСР з закликом до США у відносинах з Кубою проявляти розсудливість і відновити з нею дипломатичні та економічні відносини.

13 вересня — Заява США з кубинського питання з застереженнями на адресу Куби.

2- 3 жовтня — Нарада в Вашингтоні міністрів закордонних справ латиноамериканських держав з приводу перетворення Куби на базу для збройного комуністичного проникнення в Америку.

3 жовтня — Конгрес США закликав уряд США вжити заходів проти Куби («Кубинська резолюція»).

14жовтня — Розвідувальний літак США «Локхід — У-2"зафіксував на Кубі наявність ракетник шахт та пускових майданчиків.

16 жовтня 1962-7 січня 1963 — Карибська (Кубинська) криза.

16 жовтня — Президент Дж. Кеннеді отримав незаперечні докази розташування на Кубі радянської наступальної зброї. Ряд термінових нарад у Вашингтоні.

18 жовтня — Зустріч президента США Дж. Кеннеді та державного секретаря Діна Раска з міністром закордонних справ СРСР А. Громи- ко з кубинського та ряду інших міжнародних питань.

20 жовтня—20 листопада — «Коротка війна» між КНР та Індією.

22 жовтня — Американська преса надрукувала фото радянських баз на Кубі.

— Заява президента Дж. Кеннеді про перетворення Радянським Союзом Куби на стратегічну ракетну базу проти США і свій наказ не допускати радянські судна без догляду на Кубу.

— Завершення концентрації в районі Карибського моря американських збройних сил.

— Приведення в бойову готовність натівських військ в Західній Європі, підняття американських стратегічних бомбардувальників в повітря.

23 жовтня — Заява уряду СРСР про те, що США зробили крок для розв’язування світової термоядерної війни.

24 жовтня — Звернення Генерального секретаря ООН У Тана до М. Хрущова та Дж. Кеннеді з закликом мирно врегулювати Кубинську кризу.

25 жовтня — Лист президента Дж. Кеннеді до голови уряду СРСР М. Хрущова з питання Карибської кризи.

26 жовтня — Пропозиція М. Хрущова врегулювати Карибську кризу на умовах: СРСР виводить ракети з Куби, США зобов’язується не вторгатись на Кубу. (Позитивна реакція США).

27 жовтня — Додаткова вимога Хрущова: США мають вивести свої ракети з Туреччини. (Відповідь: то ракети НАТО і США не можуть негайно вирішити це питання).

- Американський літак «Локхід-У2", збитий над Кубою радянською ракетою — «чорна субота» — величезна напруга.

28 жовтня — Заява М. Хрущова, що завдяки зобов’язанню США не нападати на Кубу, радянську зброю з Куби буде відкликано.

8-19 листопада — Візит на Кубу представника радянського уряду А. Мікояна, переговори з Ф. Кастро про врегулювання Кубинської кризи.

21 листопада — США відмінили блокаду Куби.

10-12 грудня — Нарада в Коломбо (Цейлон) ряду держав (Бірми, Гани, Індонезії, Камбоджі, Єгипту й Цейлону) з метою сприяння вирішенню індійсько-китайського збройного конфлікту.

18-21 грудня — Нарада президента США Дж. Кеннеді з прем’єр- міністром Великобританії Г. Макмілланом в Насау (Багамські острови) з метою утворення «багатонаціональних ядерних сил». (Провалена де-Голлем).

1963

7 січня — Спільний лист від керівників уряду США та СРСР до Генерального секретаря ООН У Тана про остаточне врегулювання Карибської кризи. (Вважається датою завершення кризи).

14 січня — Повторне «вето» де-Голля на прийняття Великобританії та інших держав-членів ЄАВТ до ЄС.

22 січня — Підписання в Парижі між Францією та ФРН Договору про співробітництво («Єлісейський договір»).

22—25 травня — Створення на конференції африканських держав в Аддіс-Абебі (Ефіопія) — Організації африканської єдності (ОАЄ). Оголошення 25 травня Днем Африки.

10 червня — Виступ президента Дж. Кеннеді, в якому він висловився за більш гнучку зовнішньополітичну лінію щодо СРСР.

5 серпня — Підписання в Москві представниками СРСР, США та Великобританії Договору про заборону випробувань ядерної зброї в трьох сферах. (Набрав чинності 10 жовтня).

22 листопада — Убивство вм. Даллас президента США Дж. Кеннеді.

Грудень — Висунення помічником державного секретаря США Т. Манном «доктрини Манна».

1964

23 березня—15 квітня — Конференція ООН в Женеві за комерційний розвиток (ЮНКТАД-І).

23 травня — Президент США Л. Джонсон проголосив політику «наведення мостів « (зі Сходом).

27 травня — Вмер прем’єр-міністр Індії Дж. Неру.

28травня — Національний палестинський конгрес в Єрусалимі, створення Організації визволення Палестини.

23 липня — Виступ президента ФранціїШ. де-Голля на прес-конференції з побажанням, щоб «Європа стала європейською».

2, 4 серпня — «Тонкінський інцидент».

7серпня — Прийняття конгресом США « Тонкінської резолюції».

14 жовтня — Пленум ЦККПРС, де «законним шляхом» знято М. Хрущова з усіх посад. На посаду Генерального секретаря ЦК КПРС обрано Л. Брежнєва.

16 жовтня — Випробування (перше) в КНР атомної бомби.

22 листопада — Виступ президента Франції Ш. де-Голля в Страсбурзі, де він заявив, що не можна довіряти своє життя державі, яка знаходиться на протилежному боці Землі — Сполученим Штатам.

1965

24 січня — Помер У. Черчілль.

4 лютого — Виступ де-Голля з заявою про невідповідність долара золотому стандарту (наступ на долар).

8 березня — Висадка перших контингентів американських збройних сил у В’єтнамі для ведення бойових дій на суші.

28квітня 1965—червень 1966 — Громадянська війна та збройна інтервенція США (юридично — країн ОАД) в Домініканську Республіку.

2 травня — Проголошення президентом США Л. Джонсоном «доктрини Джонсона» — про боротьбу з загрозою комуністичного перевороту в Домініканській Республіці та інших країнах Латинської Америки.

5 серпня 1965—10 січня 1966 — Війна між: Індією та Пакистаном (привід — Кашмір).

1966

4- 9 січня — Ташкентська конференція з врегулювання індійсько-пакистанського конфлікту за радянським посередництвом (О. Косигіна).

29 березня — Офіційна заява французького уряду 14-ти державам НАТО про вихід Франції з військової організації НАТО (до 1 липня).

20 червня—1 липня — Офіційний візит до Москви президента Франції Ш. де-Голля.

1 липня — Завершення виводу французьких збройних сил з-під командування НАТО.

12 липня — Проголошення президентом США Л. Джонсоном Тихоокеанської доктрини.

1967

27 січня — Підписання урядами СРСР, США та Великобританії в Москві, Вашингтоні і Лондоні Договору про принципи діяльності держав щодо дослідження і використання космічного простору, включаючи Місяць та інші небесні планети.

5- 10 червня — Третя арабо-ізраїльська війна.

10 червня — Попередження СРСР Ізраїлю про можливість застосування Радянським Союзом необхідних заходів для припинення агресії.

1 липня — Підписання в Брюсселі договору про створення єдиних керівних органів всієї європейської інтеграції, яка іменувалась Європейським економічним співтовариством.

7-8 серпня — Підписання в Бангкоку (Таїланд) договору про створення Асоціації держав Південно-Східної Азії (АСЕАН).

23 та 25 жовтня — Переговори в Гласборо між президентом США Л. Джонсоном і Головою Ради міністрів СРСР О. Косигіним.

22 листопада — Резолюція Ради Безпеки ООН № 242 з вимогою до Ізраїлю вивести ізраїльські війська з усіх окупованих територій. (Ігнорувалась Ізраїлем).

1968

31 січня — Початок навального «новорічного « наступу в’єтконгу у В’єтнамі, серйозна поразка американських військ.

1 лютого—29 березня — Конференція ООН за комерційний розвиток в Нью-Делі (ЮНКТАД-ІІ).

3- 4 травня — Переговори в Москві між радянським і чехословацьким партійним керівництвом з приводу посилення антирадянського руху в Чехословаччині.

13 травня — Початок тривалих переговорів в Парижі між представниками США і ДРВ про мирне врегулювання у В’єтнамі.

27 червня — Опублікування в чехословацькій пресі «платформи 2000 слів».

1 липня — Укладення Радянським Союзом, СІЛА та Великобританією договору про нерозповсюдження ядерної зброї (набрав чинності 5 березня 1970 р.).

— Остаточне скасування митних зборів між шістю країнами «спільного ринку».

14-15 липня — Нарада в Варшаві керівників компартій ОВД про стан в Чехословаччині.

29 липня-1 серпня — Зустріч у Чиєрні-над-Тисою керівників п’яти компартій ОВД з Олександром Дубчеком — остання спроба умовити Дубчека придушити рух «Празької весни».

20 серпня — Введення п’яттю державами ОВД на чолі з СРСР збройних сил в Чехословаччину з метою придушення демократії.

1969

18 січня — Відкриття в Парижі чотиристоронньої конференції з в’єтнамського питання з представників США та Південного В’єтнаму, з одного боку, та ДРВ та Національного фронту визволення, з другого.

28 квітня — Відставка Ш. де-Голля з посади президента Франції.

26 травня — Підписання в Боготі (Колумбія) договору про створення Латиноамериканської асоціації вільної торгівлі (ЛАВТ).

8 червня — Створення у Південному В’єтнамі Тимчасового уряду Республіки Південний В’єтнам.

13 червня-13 серпня — Збройні сутички на радянсько-китайському кордоні — на о-ві Даманський та в районі Жаланашколь (Казахстан).

25липня — Президент США Р. Ніксон на прес-конференції на о. Гуам виклав «Гуамська доктрину» (пізніше «доктрина Ніксона»).

3 вересня — Помер президент ДРВ Хо Ши Мін.

17 листопада—22 грудня — Перший раунд радянсько-американських переговорів в Гельсінкі про обмеження стратегічних озброєнь.

Шлях до Гельсінкі

1970

8 січня — Початок у Варшаві неоголошених переговорів між послами США і КНР.

18 лютого — Послання конгресу президента Р. Ніксона «Нова стратегія в інтересах миру».

— Представлена конгресу США «Гуамська доктрина Ніксона «затверджена як «Доктрина Ніксона».

18 березня — Державний переворот в Камбоджі: керівника держави Нордома Сіанука змінив генерал Лон Нол (проамериканська орієнтація).

7 серпня — Підписання в Москві між СРСР і ФРН договору, що проголошував метою обох сторін мир, розрядку та непорушність післявоєнних кордонів.

4 вересня — Перемога на президентських виборах в Чилі лівого блоку «Народна єдність» на чолі з С. Альенде.

8-10 вересня — На третій конференції країн «третього світу» в Лусака (Південно-Африканська Республіка) остаточно визначилась назва — «Рух неприєднання».

28 вересня — Помер Г.А. Насер.

3 листопада — Прихід до влади в Чилі лівого уряду «Народної єдності».

9 листопада — Помер Шарль де-Голль.

1971

11 лютого — Підписання в Лондоні Договору про заборону бактеріологічної (біологічної) зброї та про денукларізацію морських глибин.

20 лютого — Підписання в Каїрі радянсько-єгипетської угоди про науково-технічне співробітництво.

9 березня — Висунення міністром оборони США М. Лейрдом стратегічної доктрини «реалістичного стримування».

26 березня — Проголошення у Східному Пакистані незалежної Держави Бангладеш (Пакистан не визнав).

29 березня — Арешт в Пакистані Муджибура Рахмана.

14 квітня — США відмінили ембарго на торгівлю з КНР.

15—16 квітня — Підписання в Лондоні комюніке про створення блоку АНЗЮК.

27 травня — Підписання в Каїрі радянсько-єгипетського Договору про дружбу та співробітництво (16 вересня 1976 р. президент Єгипту А. Садат денонсував договір).

17 червня — Підписання в Вашингтоні та Токіо Угоди про повернення Сполученими Штатами Японії островів Рюку та Дайто.

15липня — Повідомлення президента США Р. Ніксона, що він отримав від уряду КНР запрошення відвідати Китай і дав на це згоду.

9 серпня — Підписання в Делі між СРСР та Індією Договору про мир, дружбу та співробітництво.

3 вересня — Парафірування чотиисторонньої (СРСР, США, Великобританія і Франція) угоди про статус Західного Берліну. (Підписана і набрала чинності 3 червня 1972р.).

19 вересня — На зустрічі керівників СРСР та ФРН заявлено, що ситуація сприяє скликанню наради країн Європи і Америки.

30 вересня — Підписання у Вашингтоні радянсько-американської угоди про заходи по зменшенню небезпеки випадкового виникнення ядерної війни.

25-30 жовтня — Офіційний візит Л. Брежнєва до Франції і підписання між СРСР і Францією ряду важливих угод.

26 жовтня — Генеральна Асамблея ООН за пропозицією Албанії визнала право КНР репрезентувати Китай в ООН і виключила з ООН Тайвань (гоміндан).

26 листопада-16 грудня — Індо-пакистанська війна (третя).

30 листопада - 1 грудня — Нарада міністрів закордонних справ країн ОВД підтримала пропозицію Фінляндії про проведення в Гельсінкі багатосторонніх консультацій з приводу підготовки НБСЄ.

9 грудня — Рада НАТО в Брюсселі висловилась за проведення багатосторонніх консультацій НБСЄ.

11 грудня — Підписання в Празі Договору про нормалізацію відносин між ФРН та Чехословаччиною.

17 грудня — Пакистан визнав незалежність Бангладеш.

21 грудня — Підписання договору про засади відносин між ФРН та НДР. (Набрав чинності 21 грудня 1973 р.).

1972

22 січня — Підписання в Брюсселі договору про вступ Великобританії, Ірландії, Данії і Норвегії до ЄС.

21—28 лютого — Візит президента США Р. Ніксона до КНР. Опублікування «Шанхайського комюніке».

10 квітня — Підписання Конвенції про заборону розробки, виробництва та накопичення запасів бактеріологічної (біологічної) і токсичної зброї і про її знищення. (Набрали чинності 26 березня 1975 р.).

13—21 травня — Конференція ООН в Сантьяго (Чилі) за комерційний розвиток (ЮНКТАД-ІІІ).

26 травня — Підписання в Москві Л.Брежнєвим та Р. Ніксоном ряду радянсько-американських договорів, серед яких Договір про обмеження систем протиракетної оборони (ПРО) та Тимчасової угоди про деякі заходи в галузі обмеження стратегічних озброєнь (ОСО-І).

29 травня — Підписання в Москві документа «Засади взаємовідносин між: СРСР та США».

30-31 травня — Сесія Ради НАТО в Бонні прийняла остаточне рішення про участь країн західного блоку в багатосторонніх консультаціях по скликанню НБСЄ.

3 червня — Урочисте підписання Чотиристоронньої угоди про Берлін.

28 червня-2 липня — Переговори голів урядів Індії І. Ганді та Пакистану Яхья Хана в Смілі (Індія) та укладення індійсько-пакистанської угоди про нормалізацію відносин між двома державами.

2 липня — Підписання в Смілі пакистансько-бангладешської угоди про зміни, які між двома державами відбулись.

Липень — Вислання з Єгипту радянських спеціалістів, різке погіршення радянсько-єгипетських відносин.

25—30 вересня — Візит до КНР прем ‘єр-міністра Японії К. Танака. Підписання в Пекіні спільної китайсько-японської заяви про припинення стану війни і встановлення дипломатичних відносин між КНР і Японією, розрив Японією дипломатичних відносин з Тайванем та визнання Тайваню « невід ‘ємною часткою Китаю «.

2 листопада 1972—8 червня 1973 — Багатосторонні консультації в Гельсінкі з питання скликання НБСЄ.

1973

I січня — Офіційний вступ до ЄС Великобританії, Данії та Ірландії.

15—18лютого — Візит помічника президента США з питань національної безпеки Г. Кіссінджера до КНР, укладення угоди про запровадження в столицях обох держав «місіїзв ‘язку».

26 лютого-2 березня — Широка міжнародна конференція в Парижі з приводу американської агресії в Індокитаї.

18 березня — Завершення виводу американських військ з В ‘єтнаму. Фактичне закінчення американської війни у В ‘єтнамі.

18—25 червня — Візит-відповідь Л. Брежнєва до США. Підписання «Угоди про запобігання ядерної війни», «Основні принципи переговорів про подальше обмеження стратегічних наступальних озброєнь», про науково-технічне співробітництво в сфері мирного використання атомної енергії та інших угод.

3—7 липня — Офіційне відкриття в Гельсінкі НБСЄ, перший її етап.

17 липня — Державний переворот в Афганістані, ліквідація монархії і проголошення республіки.

II вересня — Військовий заколот в Чилі, смерть президента Чилі С. Альенде, встановлення диктатури генерала А. Піночета.

14 вересня — Підписання у Вьєтьяні угоди про створення Тимчасового уряду в Лаосі.

18 вересня — Прийняття ФРН та НДР до ООН.

18 вересня 1973—19 липня 1975 — Другий етап Гельсінської НБСЄ в Женеві.

6 жовтня—11 листопада — Четверта арабо-ізраїльська війна.

8 жовтня — Перехід Ізраїлю у контрнаступ.

17 жовтня — Країни ОПЕК в Кувейті прийняли рішення про зменшення видобутку нафти та ембарго на її постачання державам, які сприяють ізраїльській агресії. (США, Нідерланди, Португалія, Південно-африканська Республіка).

20 жовтня — Звернення президента Єгипту Є. Садата до СРСР з проханням посприяти припиненню арабо-ізраїльської війни.

20-21 жовтня — Візит Г. Кіссінджера до Москви з приводу припинення арабо-ізраїльської війни.

22 жовтня — Резолюція Ради Безпеки ООН про негайне припинення воєнних дій на Близькому Сході.

24 жовтня — СРСР попередив Ізраїль про серйозні наслідки невиконання ним резолюції Ради Безпеки ООН про припиненні війни.

11 листопада — Підписання на 101-му кілометрі дороги Каїр-Суець ізраїльського-єгипетського протоколу про припинення вогню.

7 грудня — Підписання в Варшаві між Польщею та ФРН Договору про нормалізацію відносин.

21 грудня — Відкриття в Женеві мирної конференції міністрів закордонних справ СРСР, США, Єгипту, Йорданії та Ізраїлю з проблеми Близького Сходу.

1974

1 січня — В країнах ЄС досягнуто вільне переміщення товарів, капіталів та послуг.

10 січня — Міністр оборони США Джеймс Шлезінджер виклав доктрину «обмеженоїядерної війни» («доктрина Шлезінджера»).

23 лютого — Прийняття на конференції латиноамериканських країн та США в Мехіко «Тлателолко декларації».

18 травня — Індія провела випробування атомної бомби.

27 червня—3 липня — Переговори Л. Брежнєва з президентом США Р. Ніксоном в Москві та в Криму, підписання Договору про обмеження підземних випробувань ядерної зброї.

15 липня — Військова хунта Греції інспірувала на Кіпрі державний переворот.

20 липня — Турецькі війська під виглядом відновлення конституційного режиму висадились на Кіпрі і зайняли північну частину Кіпру, 40% території острова.

9 серпня — Президент США Р. Ніксон пішов у відставку у зв’язку з Уотергейтською справою і загрозою імпічменту.

23—24листопада — Візит до СРСР президента США Док. Форда, переговори з Л. Брежнєвим в районі Владивостока про скорочення стратегічних озброєнь (ОСО).

4—7 грудня — Робочий візит Л. Брежнєва до Парижу, переговори щодо ходу другого етапу НБСЄ в Женеві.

1975

14 лютого — Проголошення на окупованій турецькими військами території Кіпру «Федеративної турецької держави Республіки Кіпр». (12 березня рада Безпеки засудила цей акт, проте без наслідків).

28 лютого — Підписання в м. Лом (Того) між державами ЄС і країнами «третього світу» з Африки конвенції про торговельно-економічні відносини — «Ломська конвенція».

13 квітня — Розстріл в Бейруті ліванцями автобусу з палестинцями — початок тривалої кривавої боротьби в Лівані.

17 квітня — Скинення в Камбоджі уряду Лон Нола. Встановлення згодом кривавого режиму «червоних кхмерів» на чолі з Пол Потом.

30 квітня — У В’єтнамі ліві сили оволоділи столицею Південного В’єтнаму м. Сайгон. Фактичне об’єднання Північного і Південного В’єтнаму, створення Соціалістичної Республіки В’єтнам (офіційно 2 липня 1976).

30 липня—1 серпня — Третій, заключний етап НБСЄ в Гельсінкі. Підписання «Заключного акту» НБСЄ.

14 жовтня — У зв’язку з вторгненням до Анголи військ Південноафриканської Республіки інспіроване звернення уряду Анголи до уряду Куби з проханням введення до Анголи кубинських військ.

4—5 листопада — Введення до Анголи кубинських військ.